Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
1417/VAT/443/412/06/MG
z 12 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1417/VAT/443/412/06/MG
Data
2006.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
odliczenia
podatek naliczony
wydatek


Pytanie podatnika
dotyczy odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu działki oraz odliczenia wydatków zwiazanych z jej ogrodzeniem i urzadzeniem parkungu, do celów działalności gospodarczej.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.), w związku z Pani wnioskiem złożonym dnia 01.03.2006 r., w sprawie udzielenia prawnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu działki oraz odliczenia wydatków związanych z jej ogrodzeniem i urządzeniem parkingu, do celów działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku informuje, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani Kancelarię Notarialną w Otwocku przy ul. XZ. W dniu 17 stycznia 2006 r. nabyła Pani działkę nr 00/0 o powierzchni 458m2, bezpośrednio graniczącą z działką, na której znajduje się Kancelaria. Na zakup działki przedstawiła Pani fakturę VAT nr 13/06/S z dnia 26.01.2006 r. wystawioną przez Starostwo Powiatowe w Otwocku i akt notarialny nr Rep. A 00/2006 sporządzony 17 stycznia 2006 r. Przedmiotową działkę zamierza Pani ogrodzić i wykorzystać na powiększenie parkingu.

Pani zdaniem na mocy art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej na zakup działki. Także od poniesionych w przyszłości wydatków na ogrodzenie i urządzenie parkingu, będzie możliwe odliczenie podatku.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego przedmiotowej sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku stwierdza co następuje:

W art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) postanowiono, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (dotyczy to podatników świadczących usługi taksówek osobowych, usługi turystyczne, wykonujących czynności polegające na dostawie i nabyciu towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków). Wynika z tego, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przysługuje jedynie podatnikom określonym w art. 15 ustawy, tzn. osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Ponadto z powyższego przepisu wynika, że prawo do doliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie "w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych". Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Istotną więc dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. A więc podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Chodzi w tym przypadku o czynności opodatkowane VAT, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy VAT.

Natomiast w art. 88 ust. 1 ustawy VAT wymieniono przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty podatku należnego. Pomimo zakazu wynikającego z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy tj. dokonywania odliczeń podatku z tytułu nabycia towarów i usług, w przypadku gdy wydatki na ich nabycie nie mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to w art. 88 ust. 3 pkt. 1 z ograniczenia tego wyłączono, wydatki związane z nabyciem towarów i usług o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Towary i usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3, to rzeczy i prawa, które na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym uznane zostały u podatnika za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji. Decydujące zatem w tym zakresie znaczenie mają przepisy art. 22a i art. 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które określają jakie składniki majątku i w jakich warunkach zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnika podlegających amortyzacji.

Ponieważ stosownie do art. 22c pkt 1 updof amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, aby umożliwić dokonywanie odliczeń podatku naliczonego również z tytułu ich nabycia, wymieniono je w art. 88 ust. 3 pkt. 1 ustawy VAT, obok środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Reasumując, stwierdzam, że jest Pani podatnikiem podatku VAT i przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury na zakup nieruchomości niezabudowanej oraz jeżeli wszystkie czynności wykonywane przez Panią będą opodatkowane, to poniesione wydatki związane z ogrodzeniem działki i urządzeniem parkingu, w celu ich wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej również dają prawo do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku zaznaczyła Pani, że dotychczas nie dokonała odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej na zakup działki. Na mocy art. 81 § 1 i § 2 Ordynacji Podatkowej przysługuje Pani prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji, poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj