Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-248b/06/MP
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-248b/06/MP
Data
2006.09.19



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata


Słowa kluczowe
przerachowanie zwrotu podatku
wniosek


Pytanie podatnika
Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w przypadku złożenia pisemnego wniosku o rozliczenie Jej bieżącego zobowiązania jako płatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT - 4) kwotą zwrotu różnicy podatku od towarów i usług, organ podatkowy jest zobowiązany do wydania postanowienia o takim zaliczeniu.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 5.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy w przypadku złożenia pisemnego wniosku o zaliczenie zwrotu różnicy podatku wynikającej z deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7) na bieżące zobowiązanie płatnika z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT - 4) organ podatkowy jest zobowiązany do wydania postanowienia o takim zaliczeniu, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona jest zobowiązana jako płatnik do obliczania i pobierania od swoich pracowników miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz do ich wpłacania we właściwym terminie (tj. do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki). Jednocześnie w deklaracjach dla podatku od towarów i usług (VAT-7) wykazuje za te same miesiące kwoty różnicy podatku do zwrotu na rachunek bankowy.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w przypadku złożenia pisemnego wniosku o rozliczenie Jej bieżącego zobowiązania jako płatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT - 4) kwotą zwrotu różnicy podatku od towarów i usług, organ podatkowy jest zobowiązany do wydania postanowienia o takim zaliczeniu.

Na podstawie 76 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)  nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych,

W myśl 76a § 1 zd. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa w sprawach zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie.

Zgodnie z art. 76b zd. 1 w/w ustawy przepis m.in. art. 76a stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku, tj. m.in. do zwrotu różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy). Przy czym art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, iż w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W przypadku zaliczenia zwrotu różnicy podatku wykazanej w deklaracji dla podatku od towarów i usług organ podatkowy winien więc wydać stosowne postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj