Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/449/43/06
z 1 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/449/43/06
Data
2006.08.01



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dziennikarz
twórcy
usługi świadczone przez agencje informacyjne


Pytanie podatnika
Czy usługi dziennikarsko - dokumentacyjne są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 20.02.2006 r. nr PP/443-222/05 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.),zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie w części dotyczącej opodatkowania usług dziennikarsko - dokumentacyjnych

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej wnioskiem z dnia 21.12.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 13.01.2006 r., zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wyjaśnienie:
1) czy świadczone przez Panią usługi dziennikarsko - dokumentacyjne są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT;
2) czy w przypadku uznania ich za czynności opodatkowane ma Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi usługami.
W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym w ramach świadczonych usług dziennikarsko - dokumentacyjnych jest Pani zobowiązana do opracowania dzieła w postaci felietonów, sprawozdań i komentarzy dziennikarskich oraz do przeniesienia na zlecającego autorskich praw majątkowych do tego dzieła. Według otrzymanej opinii statystycznej świadczone przez Panią usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.40.10-00.00 "Usługi świadczone przez agencje informacyjne"

Pani zdaniem w/w usługi są usługami twórcy w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na postawie poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.).
Jednakże jeżeli powyższe stanowisko nie jest prawidłowe, to Pani zdaniem, będzie Pani przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem przedmiotowych usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 20.02.2006 r. uznał Pani stanowisko:
- w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 1 za nieprawidłowe,
- w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 2 za prawidłowe.
Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, iż świadczone przez Panią usługi dziennikarsko - dokumentacyjne podlegają opodatkowaniu według 22% stawki podatku. Skoro bowiem usługi te mieszczą sie w grupowaniu PKWiU 92.40.10-00.00 "Usługi świadczone przez agencje informacyjne", to nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Nie ma do nich również zastosowania - jak uważa Naczelnik Urzędu Skarbowego - 7% stawka podatku przewidziana, dla wymienionych w poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy, usług twórców i artystów w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania - gdyż świadczone usługi polegają na przeniesieniu autorskich praw majątkowych.
W tej sytuacji - jak prawidłowo wyjaśnił organ podatkowy - ma Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego w kwocie wydatków związanych ze świadczonymi usługami.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:
Wymienione w poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, bez względu na symbol PKWiU, podlegają opodatkowaniu według 7% stawki podatku, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT.
W przedstawionym stanie faktycznym w efekcie świadczonej usługi dziennikarsko - dokumentacyjnej powstaje dzieło w postaci felietonu, sprawozdania czy komentarza dziennikarskiego, które jest utworem w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 4 lutego1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r., nr 80, poz. 904 ze zm.), natomiast usługodawca ma status twórcy, o którym mowa w art. 8 ust. 1 tej ustawy. Jak wynika z dalszego opisu stanu faktycznego, na podstawie zawartej umowy usługodawca przenosi na usługobiorcę majątkowe prawa autorskie do dzieła. Według PKWiU przedmiotowe usługi mieszczą się w grupowaniu 92.40.10-00.00 "Usługi świadczone przez agencje informacyjne". Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego prawidłowo ocenił, iż nie mogą one korzystać ze zwolnienie przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o VAT, gdyż zostały wyłączone z katalogu zwolnionych od podatku usług związanych z kulturą (PKWiU 92), wymienionych w poz. 11 załącznika nr 4 do w/w ustawy o VAT.
Jednakże w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej przedmiotowe usługi, które polegają na przeniesieniu autorskich praw majątkowych do utworu odpowiadają w/w usługom wymienionym w poz. 162 załącznika nr 3 do w/w ustawy o VAT.
W opinii Dyrektora tut. Izby Skarbowej, w użytym w zapisie w/w poz. 162 sformułowaniu: "przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich..." zawarty jest zarówno przypadek przeniesienia autorskich praw majątkowych w drodze sprzedaży, jak i przypadek udzielenia licencji. Wynika to stąd, iż w świetle postanowień rozdziału 5 w/w ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych autorskie prawa majątkowe do utworu mogą przejść na inne osoby na podstawie umowy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych lub na podstawie umowy o korzystaniu z utworu, zwanej licencją. Zatem sytuacja, w której usługodawca za wynagrodzeniem przenosi autorskie prawa majątkowe do utworu i w związku z tym uzyskuje status twórcy w rozumieniu w/w ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - spełnia dyspozycję zapisu poz. 162 załącznika nr 3 do w/w ustawy o VAT.
Z tego względu świadczone przez Panią usługi dziennikarsko - dokumentacyjne, w ramach których następuje przeniesienie autorskich praw majątkowych do powstałego w ich efekcie utworu w postaci felietonu, sprawozdania czy komentarza dziennikarskiego - są opodatkowane według 7% stawki podatku.
W świetle powyższego ocena prawna Naczelnika Urzędu Skarbowego, w myśl której przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu według 22% stawki podatku - narusza postanowienia art. 41 ust. 2 w/w ustawy o VAT.
Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Odwołanie wnosi się w terminie 14 od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj