Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/415-0014/06/EC
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/415-0014/06/EC
Data
2006.06.09



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
członek zarządu
członkowie rady nadzorczej
przeliczanie
przychody w walutach obcych
waluta obca


Pytanie podatnika
Czy płatnik prawidłowo ustala podstawę opodatkowania od świadczeń wypłacanych w walucie obcej członkom zarządu i członkom rady nadzorczej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03 marca 2006r. (data wpływu do tut. Urzędu: 13.03.2006r.), Spółki Akcyjnej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w sprawie: przeliczanie na złote przychodów w walutach obcych

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka wypłaca obywatelom Wielkiej Brytanii, nie posiadającym statusu rezydenta polskiego (dalej nierezydenci), wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu oraz rady nadzorczej Spółki. Wynagrodzenia ww. osób są określane w walucie obcej, tj. w funtach brytyjskich. Spółka dokonuje przelewu tych świadczeń pieniężnych ze swojego rachunku bankowego posiadanego za granicą na indywidualne rachunki członków zarządu oraz rady nadzorczej, posiadane w Wielkiej Brytanii. Świadczenia są pomniejszone o 20 % podatek, stosownie do art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą sposobu ustalenia podstawy opodatkowania w celu obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych od ww. przychodów.

Spółka postępuje w ten sposób, że co do zasady przelicza wynagrodzenia na złote wg kursu średniego NBP z dnia ich wymagalności.

Jednakże w sytuacji, gdy wynagrodzenia są stawiane do dyspozycji w terminie wcześniejszym niż dzień wymagalności lub w terminie późniejszym niż dzień wymagalności podstawę opodatkowania (kwoty wynagrodzeń) Spółka przelicza na złote po kursie sprzedaży obowiązującym w banku, z którego usług korzysta w ramach prowadzonej działalności i od tej kwoty oblicza 20 % podatek.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Przepis art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dalej ustawa, stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z treści ust. 3 art. 11 ustawy wynika, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.

Natomiast, jeżeli bank - zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy - z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z przywołaną wyżej treścią art. 11 ust. 3 ustawy zasadą jest przeliczanie przychodów według kursów banku, z którego usług korzysta podatnik. W sytuacji, gdy przy przeliczaniu waluty obcej na złote podatnik nie korzysta z pośrednictwa banku, to wówczas należy zastosować kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Z kolei w przypadku, gdy bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walutowe, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany także przez Narodowy Bank Polski.

Mając na uwadze powyższe, Spółka, w celu ustalenia podstawy opodatkowania oraz obliczenia podatku od świadczeń na rzecz członków zarządu oraz rady nadzorczej powinna dokonać przeliczenia tych świadczeń wg kursów kupna obowiązujących w bankach poszczególnych podatników w dniu, w którym dokonuje przelewów na ich rachunki. Natomiast w przypadku, gdy nie jest możliwe przeliczenie przychodu podatnika na złote ze względu na różne kursy walut stosowane przez bank (instytucję, w której podatnik posiada rachunek) lub nienotowanie waluty polskiej przez ten bank, przy przeliczeniu wynagrodzeń należy zastosować, stosownie do art. 11 ust. 4 ustawy, kurs średni waluty obcej z dnia uzyskania przychodu przez podatnika, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Ponieważ Spółka dokonuje przelewów na rachunki podatników za dzień uzyskania przychodu, w rozumieniu ww. przepisu art. 11 ust. 4 ustawy, należy przyjąć dzień postawienia tych świadczeń do dyspozycji podatników, tj. dzień dokonania przelewów przez Spółkę, niezależnie od tego, że będą oni mogli dysponować środkami pieniężnymi dopiero w dniu ich wpływu na ich rachunki.

Reasumując tut. Organ podatkowy stwierdza, że nieprawidłowe jest stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady przeliczania na złote przychodów w walutach obcych, ze źródła przychodów o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy, wskazuje art. 11 ust. 3 i 4 ustawy.

Nieuzasadnione jest zatem stosowanie przez Spółkę kursów walut, ogłaszanych przez jej bank, jak również uzależnianie metody przeliczania przychodów na złote od tego czy świadczenie jest wypłacane przed dniem jego wymagalności, czy po dniu wymagalności. Dla ustalenia przychodu do opodatkowania, w przypadku świadczeń z ww. źródła, przekazywanych w formie bezgotówkowej istotny jest dzień, w którym płatnik stawia te świadczenia do dyspozycji podatników, tj. dokonuje przelewów na rachunki bankowe lub rachunki instytucji, w których podatnik posiada rachunek. Bez znaczenia jest natomiast, że świadczenia te zostały postawione do dyspozycji przed lub po dniu ich wymagalności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj