Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-0042/06/AK
z 2 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-0042/06/AK
Data
2006.06.02



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ustalanie dochodu (straty)


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
rozliczanie straty
strata
ustalanie dochodu
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwość, czy Spółdzielnia Mieszkaniowa przeznaczająca dochody na działalność statutową i jednocześnie ponosząca wydatki z tytułu wpłat na PFRON, tę część dochodów, która odpowiada wpłatom na PFRON może rozliczać stratą podatkową z lat ubiegłych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie zasad odliczania strat z lat ubiegłych przez spółdzielnie mieszkaniowe

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W ramach swojej działalności Spółdzielnia Mieszkaniowa ponosi koszty na cele statutowe, jak i koszty, których do kategorii takich kosztów nie można zaliczyć. Przykładem takich kosztów są między innymi odsetki budżetowe oraz PFRON.

Podatnik ma wątpliwość, czy Spółdzielnia Mieszkaniowa przeznaczająca dochody na działalność statutową i jednocześnie ponosząca wydatki z tytułu wpłat na PFRON, tę część dochodów, która odpowiada wpłatom na PFRON może rozliczać stratą podatkową z lat ubiegłych.

Zdaniem Podatnika w przypadku, gdy wystąpi dochód do opodatkowania (tj. PFRON) wówczas stosownie do art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych strata poniesiona w latach poprzednich pokrywa w częściach równych dochód uzyskany w najbliższych, kolejno po sobie następujących trzech latach podatkowych (obecnie pięciu latach).

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r. zwolnione od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej. Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533) powyższe zwolnienie stosuje się do dnia 31 grudnia 2006r.

Kwestię odliczania strat podatkowych reguluje przepis art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie, z którym o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Powyższe brzmienie przepisu dotyczy strat poniesionych za lata podatkowe rozpoczynające się po 1 stycznia 1999r. W stosunku do strat poniesionych w latach wcześniejszych obowiązują poprzednie przepisy, zgodnie z którymi stratę pokrywa się w równych częściach z dochodu uzyskanego w najbliższych, kolejno po sobie następujących trzech latach podatkowych.

Strata w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych występuje wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższają w roku podatkowym uzyskane przychody. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.19992r. dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W celu prawidłowego ustalenia straty dla celów podatkowych należy wziąć pod uwagę, że przy jej ustalaniu, jak stanowi art. 7 ust. 4 w związku z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r., nie uwzględnia się:

  1. przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
  2. przychodów wymienionych w art. 21 i 22,
  3. kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2.

Zachowanie powyższych uwarunkowań pozwala ustalić stratę w prawidłowej wysokości, co daje podstawę do odliczenia jej od dochodu w następnych latach podatkowych.

Jednak jak wynika z powołanych przepisów przy straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów ich uzyskania związanych ze źródłami przychodów, z których dochody są wolne od podatku. Wobec powyższego, gdy Podatnik uzyskuje przychody podlegające opodatkowaniu oraz przychody zwolnione od podatku stratą do odliczenia w latach następnych będzie jedynie strata poniesiona z tej części działalności, która podlega opodatkowaniu. Natomiast strata poniesiona na działalności zwolnionej jest stratą w znaczeniu ekonomicznym, a nie stratą w rozumieniu prawa podatkowego.

Zatem Spółdzielni prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych przysługiwałoby jedynie wówczas, gdyby strata ta powstała na źródle opodatkowanym. Natomiast straty poniesione przez Spółdzielnię na gospodarce zasobami mieszkaniowymi nie mogą być uwzględniane przy odliczaniu strat z lat ubiegłych.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego nie prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż stosownie do art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych każda strata poniesiona w latach poprzednich pokrywa w częściach równych dochód uzyskany w najbliższych, kolejno po sobie następujących trzech latach podatkowych (obecnie pięciu latach).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj