Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-237/06/LS
z 18 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-237/06/LS
Data
2006.09.18



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
leasing
odpłatne używanie
prawo do odliczenia
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach swojej działalności oddaje w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu operacyjnego samochody osobowe, które wcześniej pozyskuje w ramach leasingu finansowego. W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przysługuje Jej prawo do odliczenia całego podatku naliczonego z tego tytułu. Zdaniem Strony przepisy art. 86 ust. 4 pkt 7 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uprawniają ja do odliczenia w całości podatku naliczonego z tytułu leasingu finansowego, natomiast w opisanym przypadku nie ma zastosowania art. 86 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach swojej działalności oddaje w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu operacyjnego samochody osobowe, które wcześniej pozyskuje w ramach leasingu finansowego.

W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przysługuje Jej prawo do odliczenia całego podatku naliczonego z tego tytułu. Zdaniem Strony przepisy art. 86 ust. 4 pkt 7 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uprawniają ja do odliczenia w całości podatku naliczonego z tytułu leasingu finansowego, natomiast w opisanym przypadku nie ma zastosowania art. 86 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W przypadku nabycia samochodów ustawodawca wprowadził odrębne zasady dotyczące określenia wysokości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Na podstawie ust. 3 ww. artykułu w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000zł. Jednakże w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy to stosownie do ust. 4 pkt 7 lit b) ww. artykułu przepis ww. ust. 3 nie ma zastosowania.

W myśl art. 86 ust. 7 ustawy również w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Jednocześnie należy w tym miejscu zauważyć, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umowa lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Jak z powyższego wynika, z punktu widzenia leasingodawcy w leasingu tzw. finansowym wydanie towarów na podstawie zawartej umowy równoznaczne jest na gruncie podatku od towarów i usług z jego dostawą. Wiąże się to z przewidzianym w umowie skutkiem w postaci przejścia na leasingobiorcę prawa własności z chwilą zapłaty ostatniej raty, względnie zaistnienia innych zdarzeń określonych w umowie. W chwili wydania towaru, co potwierdza również sama konstrukcja art. 7 ust. 1, nie dochodzi jednak do przeniesienia na leasingobiorcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. O tym można mówić dopiero z chwilą zakończenia okresu leasingu.

Zatem w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w okresie użytkowania towaru, w tym przypadku samochodu osobowego, na podstawie zawartej umowy leasingu finansowego, prawo użytkownika a więc Strony do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu doznaje ograniczenia wynikającego z art. 86 ust. 7 ustawy. Natomiast jeżeli w następstwie realizacji zawartej umowy dojdzie jednak do przeniesienia nań prawa własności przedmiotowych samochodów, a więc ich nabycia - stanowiącego przesłankę zastosowania art. 86 ust. 3 i 4 ustawy, wówczas przy zachowaniu warunków określonych w tych przepisach powstanie u niej prawo do obniżenia podatku należnego o pozostałą, wcześniej nieodliczoną kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury wystawionej przez leasingodawcę.

Jednocześnie nie można podzielić poglądu Strony, iż nie użytkuje Ona samochodów pozyskiwanych w ramach leasingu finansowego, gdyż w ramach prowadzonej działalności oddaje je w odpłatne użytkowanie. Fakt, iż przedmiotowe samochody są dalej oddawane w leasing (podnajmowane), w niczym nie zmienia sytuacji prawnej Strony jako korzystającego na podstawie zawartych przez Nią umów leasingu. Zgodnie bowiem z definicją umowy leasingu zawartą art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 92 ze zm.), przez umowę leasingu korzystający otrzymuje od finansującego rzecz "do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony".



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj