Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-236a/06/LS
z 13 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-236a/06/LS
Data
2006.09.13



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Czy w opisanym przypadku wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innych krajów członkowskich WE nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje przemieszczenia należących do niej palet z terytorium Polski na terytorium innego kraju członkowskiego Wspólnoty Europejskiej. W przypadku ich uszkodzenia bądź zniszczenia kontrahent zwraca Stronie z tego tytułu koszty, co potwierdza wystawiona przez niego nota uznaniowa.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w przypadku zwrotu kosztów z tytułu uszkodzenia/zniszczenia palet przed upływem 24 miesięcy od daty wywozu z terytorium Polski, powinna wykazać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała od kontrahenta notę uznaniową. Natomiast samo przemieszczenie palet nie stanowi w Jej ocenie,zgodnie z art. 13 ust. 4 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Co do zasady więc warunkiem uznania czynności za wewnątrzwspólnotową dostawę jest, aby wywóz towarów z terytorium kraju (tj. Polski w myśl art. 2 pkt 1 ustawy) był wynikiem dostawy towarów rozumianej zgodnie z art. 7 jako przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Niemniej w ust. 3 art. 13 ustawy rozszerzono zakres zdarzeń uznawanych za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W myśl tego przepisu za takie uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego. W art. 13 ust. 4 ustawy wymieniono przypadki, w których ww. przemieszczenie nie stanowi jednak wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zgodnie z pkt 8 ust. 4 przemieszczenia towarów nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w przypadku, gdy towary mają być czasowo używane przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące, pod warunkiem że import takich towarów z terytorium państwa trzeciego z uwagi na ich przywóz czasowy byłby zwolniony od cła. Tak więc również w sytuacji gdy wywóz towarów z terytorium kraju nie jest wynikiem przeniesienia przez podatnika prawa do rozporządzania nimi jak właściciel na inny podmiot, dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów o ile towary te, należące do przedsiębiorstwa podatnika, będą przez niego wykorzystywane do wykonywania na terytorium innego państwa członkowskiego, na które zostały przemieszczone, czynności, z tytułu których będzie on w tym państwie podatnikiem VAT. Zatem - z przedstawionego we wniosku opisu jednoznacznie to nie wynika - jeżeli przedmiotowe palety służą Stronie do wykonywania na terytorium innego państwa członkowskiego czynności jako podatnika VAT, to ich przemieszczenie na terytorium tego państwa stanowi na gruncie podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotową dostawę towarów chyba, że są (będą) one używane przez Stronę na terytorium tego innego państwa jedynie czasowo, nie dłużej niż 24 miesiące, a ich import z terytorium państwa trzeciego byłby zwolniony z cła. W takim bowiem przypadku wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nie wystąpi. Nie wystąpi także, jeżeli wspomniane palety nie służą wykonywaniu przez Stronę jako podatnika czynności na terytorium innego państwa członkowskiego. Wówczas również ich ewentualne uszkodzenie/zniszczenie na terytorium tego innego państwa pozostanie obojętne z punktu widzenia przepisów o podatku od towarów i usług. W przeciwnym wypadku na podstawie art. 13 ust. 5 w zw. z ust. 4 pkt 8 ustawy Strona jest/będzie obowiązana zgodnie z ust. 5 ww. artykułu rozpoznać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z chwilą, gdy ustaną okoliczności określone w ust. 4 pkt 8.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj