Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-263c/06/LS
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-263c/06/LS
Data
2006.09.29



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
dostawca towaru
nieruchomości
umowa cywilnoprawna
zamiana


Pytanie podatnika
Czy zamiana gruntów/nieruchomości na podstawie umowy cywilnoprawnej podlega jako dostawa towarów opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona na podstawie umów prawa cywilnego dokonuje wymiany lub zamiany gruntów/nieruchomości. W takich przypadkach podejmuje Ona samodzielnie decyzje, a transakcje przeprowadzane są na warunkach rynkowych.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w przypadku wymiany lub zamiany gruntów/nieruchomości dokonywanej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. Nr. 208, poz. 228 ze zm.) jako samodzielny podmiot gospodarczy na podstawie umów cywilnoprawnych występuje Ona w charakterze podatnika i w konsekwencji czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza w myśl ust. 2 tego artykułu obejmuje wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę należy potwierdzić stanowisko Strony, iż w przypadku wykonywania przez Nią czynności wymiany lub zamiany gruntów/nieruchomości jako samodzielny podmiot zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 6 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa na podstawie umów cywilnoprawnych, posiada Ona status podatnika podatku od towarów i usług. Należy bowiem zauważyć, iż w przypadku wykonywania czynności na podstawie umów cywilnoprawnych ww. przepis art. 15 ust. 6 nie ma zastosowania. Jednocześnie w wykonaniu ww. umów dokonuje Ona przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, tj. dostawy towarów w ww. rozumieniu.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podstawę opodatkowania stanowi obrót, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy, zwiększona o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W związku z tym stwierdzić należy, iż opodatkowany właściwą stawką podatku winien zostać obrót osiągnięty przez Stronę z tytułu wydania gruntu/nieruchomości. Natomiast w przypadku gdy dla danej dostawy nie została określona cena lub gdy Strona nie posiada informacji, kto jest faktycznym odbiorcą, podstawa opodatkowania winna być ustalona na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. odpowiednio na podstawie wartości towarów obliczonych wg cen stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami) lub przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia wykonania tych czynności pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jak zauważyła Strona, dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego mają zastosowanie przepisy art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj