Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-258/06/AW
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-258/06/AW
Data
2006.09.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
korekta podatku
koszty dodatkowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
sprzedaż gruntów
zakup gruntu
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności nabyła zabudowany historycznymi budynkami grunt w celu budowy apartamentowca, a następnie sprzedaży lokali, jakie zamierzała w tym budynku wyodrębnić. W związku z tą inwestycją Strona poniosła dotychczas różnego rodzaju koszty, jak np. związane z uporządkowaniem terenu, postępowań administracyjnych. Podatek naliczony związany z tymi zakupami był przez Stronę odliczany, jako że nabyte towary i usługi miały służyć czynnościom podlegającym opodatkowaniu. Na skutek okoliczności, na które Strona nie miała wpływu, rozpoczęta inwestycja nie została zrealizowana, co spowodowało podjecie przez Nią decyzji o sprzedaży gruntu. Ponieważ grunt ten jest sprzedawany w stanie, w jakim został nabyty, jego sprzedaż będzie zwolniona od podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż ma prawo do dokonania korekty podatku naliczonego (poprzez zmniejszenie bieżącej kwoty podatku naliczonego) w okresie rozliczeniowym, w którym definitywnie utraci możliwość wykorzystania nabytych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych - tj. w okresie rozliczeniowym, w którym dokona sprzedaży nieruchomości.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności nabyła zabudowany historycznymi budynkami grunt w celu budowy apartamentowca, a następnie sprzedaży lokali, jakie zamierzała w tym budynku wyodrębnić. W związku z tą inwestycją Strona poniosła dotychczas różnego rodzaju koszty, jak np. związane z uporządkowaniem terenu, postępowań administracyjnych. Podatek naliczony związany z tymi zakupami był przez Stronę odliczany, jako że nabyte towary i usługi miały służyć czynnościom podlegającym opodatkowaniu. Na skutek okoliczności, na które Strona nie miała wpływu, rozpoczęta inwestycja nie została zrealizowana, co spowodowało podjecie przez Nią decyzji o sprzedaży gruntu. Ponieważ grunt ten jest sprzedawany w stanie, w jakim został nabyty, jego sprzedaż będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż ma prawo do dokonania korekty podatku naliczonego (poprzez zmniejszenie bieżącej kwoty podatku naliczonego) w okresie rozliczeniowym, w którym definitywnie utraci możliwość wykorzystania nabytych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych - tj. w okresie rozliczeniowym, w którym dokona sprzedaży nieruchomości.

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z zacytowanych przepisów, podstawowym warunkiem kształtującym prawo podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupionych towarów i usług z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi. Odliczenie przysługuje bowiem jedynie w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są/zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższe znalazło również potwierdzenie w art. 90 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W myśl ust. 2 ww. artykułu jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Z kolei zgodnie z art. 91 ust. 1 zdanie 1 ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Na podstawie ust. 5 ww. artykułu korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż. Na podstawie zaś ust. 7 art. 91 ustawy przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, w przypadku nabycia towarów i usług innych niż wymienione w ust. 2 art. 91 ustawy ( tj. zaliczanych przez podatnika na podstawie przepisów o podatku dochodowym do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł) albo nabyte do wytworzenia towarów wymienionych w tym przepisie, gdy uprzednio podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu i podatnik dokonał takiego obniżenia, a następnie zmieniło się to prawo, podatnik winien dokonać odpowiedniej korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiła zmiana prawa do odliczenia przez niego podatku naliczonego od tych zakupów. W opisanym przypadku w rozliczeniu za okres, w którym Strona podjęła decyzję o zmianie przeznaczenia zakupionej nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj