Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pińczowie
PP.443/7/2006
z 6 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/7/2006
Data
2006.11.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pińczowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aport
faktura
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy należy dokonać korekty odliczonego podatku naliczonego VAT zawartego w wydatkach związanych z inwestycją w przypadku wniesienia aportem tej inwestycji do spółki jawnej ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.08.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 08.08.2006 r. wpłynął do tutejszego Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie: korekty odliczonego podatku naliczonego VAT zawartego w wydatkach związanych z inwestycją w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w przypadku wniesienia aportem tej inwestycji do spółki jawnej.

Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pan jako osoba fizyczna działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczo - przemysłowymi. Od 26.05.2003 r. rozpoczął Pan inwestycję budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w zakresie handlu na parterze i kawiarnią w części piwnicznej. Z tytułu budowy części pod usługi w zakresie handlu i gastronomii dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego w wysokości 67.652,99 zł.W okresie realizacji tej inwestycji część wybudowanego budynku była wynajmowana jako magazyn materiałów budowlanych i sprzętu budowlanego w związku z czym uzyskiwał Pan przychód opodatkowany podatkiem VAT.Następnie inwestycja ta została przez Pana wniesiona jako wkład niepieniężny do spółki jawnej, której jest Pan wspólnikiem.W związku z zaistniałym stanem zwrócił się Pan z zapytaniem, czy istnieje obowiązek korekty podatku naliczonego od wniesienia inwestycji do spółki jawnejZgodnie z Pana stanowiskiem opartym na przepisie § 8 ust. 1 pkt 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - wkłady niepieniężne wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego zwalnia się od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie udziela informacji o zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego:

Na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 535 ze zm.) wniesienie aportu do spółek prawa handlowego i cywilnych jest sprzedażą - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 22 ww. ustawy - dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zatem zgodnie z § 8 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 789) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, w przypadku dokonania sprzedaży wystawiają faktury oznaczone "Faktura VAT". Natomiast zgodnie z § 9 ust. 7 tego przepisu, "w przypadkach dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 (nazwa towaru lub usługi) obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku. Fakturę, w myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia, wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Reasumując - w przypadku dokonania w/w czynności przez podatnika podatku od towarów i usług (zarejestrowanego i czynnego) istnieje obowiązek wystawienia faktury VAT (z zastrzeżeniem art. 106 ust. 4 ustawy o VAT)Natomiast zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z kolei przepis art. 90 ust. 1 ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy.

W świetle w/w przepisów należy uznać, że skoro w chwili nabycia przez Pana inwestycji przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na związek ze sprzedażą opodatkowaną, to również późniejsze ich przekazanie jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie pozbawia Pana prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich zakupem, a tym samym nie rodzi obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.Stąd też w przedmiotowym przypadku właściwym będzie udokumentowanie wniesienia aportu do spółki jawnej fakturą VAT ze stawką "sprzedaż zwolniona" - ZW".



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj