Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.XVII/415/70/06
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US.XVII/415/70/06
Data
2006.06.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
członek wspólnoty mieszkaniowej
fundusz remontowy
najemcy
umowa najmu
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
dotyczy odliczenia od podatku wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej


Działając na podstawie art. 14a § 1 § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 10.03.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 23.03.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym dotyczącej odliczenia od podatku wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, postanawia uznać stanowisko podatników za nieprawidłowe.

W dniu 23.03.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi z tytułu wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik wynajmuje mieszkanie od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Mieszkanie znajduje się w budynku, w którym istnieje wspólnota mieszkaniowa składająca się z członków - właścicieli wyodrębnionych mieszkalnych oraz WAM - właściciela m.in. lokalu mieszkalnego, o którym mowa w zapytaniu. Od 2001 r. prowadzone są remonty budynku mieszkalnego, w którym podatnik zajmuje lokal mieszkalny. Koszty remontów ww. budynku ponoszą w całości zajmujący lokale mieszkalne na podstawie różnych tytułów prawnych (właściciele lokali i najemcy lokali). Wpłaty na fundusz remontowy dokonywane są na rzecz wspólnoty mieszkaniowej lub na rzecz jednego z członków wspólnoty mieszkaniowej. Właściciele lokali z tytułu należności na fundusz remontowy wpłacają na rzecz wspólnoty mieszkaniowej (ułomnej osoby prawnej) określone kwoty. Podatnik jako najemca lokalu mieszkalnego wpłaca na rzecz jednego z członków wspólnoty mieszkaniowej, tj. na rzecz Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Oddział Regionalny w Krakowie wyodrębnione należności na fundusz remontowy. Zdaniem podatników, to że Wojskowa Agencja Mieszkaniowa - jako współwłaściciel lokalu i współwłaściciel nieruchomości wspólnej - obowiązana jest uczestniczyć w ponoszeniu kosztów związanych z utrzymaniem rzeczy wspólnej nie ma żadnego wpływu na pozytywne dla podatnika ustalenie, iż podatnik - zobowiązany wtórnie przez WAM do ponoszenia z tego tytułu zobowiązań na rzecz członka wspólnoty mieszkaniowej - ma prawo do dokonania odliczeń od podatku z ww. tytułu, ponieważ spełnia przesłanki podmiotowe i przedmiotowe do dokonania takich odliczeń.

W świetle art. 12. ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych... (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - odliczenie od podatku przysługuje między innymi z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Podstawowym warunkiem uprawniającym do odliczenia od podatku z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy jest przynależność do wspólnoty mieszkaniowej, która tworzy taki fundusz na podstawie odrębnych przepisów. Wspólnoty mieszkaniowe tworzone są przez właścicieli lokali w oparciu o przepisy ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Stosownie do art. 6 tej ustawy, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Stąd też w przypadku wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej z ulgi w podatku mogą korzystać dokonujący wpłat na ten cel właściciele lokali, członkowie tej wspólnoty, nie zaś osoby, korzystające z lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu. W świetle powołanych przepisów z tytułu opłacania funduszu remontowego nie przysługuje prawo do odliczeń w podatku dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj