Interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej
PDOF-415/21/2006
z 2 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF-415/21/2006
Data
2006.08.02



Autor
Urząd Skarbowy w Limanowej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
przekazanie na cele działalności gospodarczej
utrata prawa do ulgi
zmiana przeznaczenia


Pytanie podatnika
Czy w związku z przekwalifikowaniem znacznej części powierzchni mieszkalnej budynku na cele działalności gospodarczej należy zwrócić kwotę odliczonych wydatków mieszkaniowych w ramach "dużej ulgi budowlanej "?


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. działając na podstawie art. 14 § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.04.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w latach 1993 - 1999 korzystali Państwo z "dużej" ulgi budowlanej" w związku z prowadzoną inwestycją dotyczącą budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą i cele mieszkaniowe. Odliczenie ulgi budowlanej nastąpiło w części dotyczącej celów mieszkalnych tj. jedna kondygnacja budynku. Obecnie znaczna część powierzchni mieszkalnej zostanie przekwalifikowana na cele działalności gospodarczej przy pozostawieniu jednego pomieszczenia z zapleczem socjalnym na cele mieszkaniowe.
Z uwagi na powyższy stan faktyczny rodzi się pytanie, czy przekwalifikowanie znacznej części powierzchni mieszkalnej budynku na użytkową spowoduje zwrot odliczonych wcześniej wydatków?

Własne stanowisko podatnika:

W ocenie Państwa przedstawiony stan faktyczny nie pociągnie za sobą doliczenia do dochodu kwot poprzednio odliczonych, gdyż nie nastąpi zmiana przeznaczenia lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy w całości.

Stan prawny:

Zgodnie z art. 27a ust. 13 w związku z ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1993 do 1999 roku - jeżeli skorzystano z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej: w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze prawo do lokalu, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkaniowe,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów,
h) systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach a następnie:
1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gd zwrócone kwoty zostały zaliczone do pzychodów podlegających opodatkowaniu,
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwot poprzednio odliczone z tych tytułów.

Biorąc pod uwagę stan prawny obowiązujący w latach wskazanych przez wnioskodawców tj. 1993 - 1999 i fakt, że Państwo nie zmieniają w całości przeznaczenia lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy, art. 27a ust. 13 nie ma zastosowania.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. uznaje Państwa stanowisko za prawidłowe.

W dacie wydania powyższego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa w powyższej sprawie.

Zgodnie z art. 14 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców.
Stosownie do art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców, wiąże natomiast właściwie dla wnioskodawców organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Izby Skarbowej w K. za pośrednictwem tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj