Interpretacja Ministra Finansów
PB4-6/SR-033-0438-75-2007/05/06
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB4-6/SR-033-0438-75-2007/05/06
Data
2006.05.19



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
badanie rynku
usługi doradcze
Włochy
zakład
zarządzanie


Pytanie podatnika
czy działalność w zakresie usług doradczych w sprawie zarządzania działalnością operacyjną, badania rynku oraz organizacji pracy powoduje powstanie zakładu usługodawcy włoskiego na terytorium Polski


Działając na podstawie art. 14e § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień art. 7 umowy z dnia 21 czerwca 1985 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania (Dz.U. z 1989 r., nr 62, poz. 374),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez X Polska Sp. z o.o., we wniosku z dnia 29 listopada 2005 r.


Uzasadnienie


W dniu 12 grudnia 2005 r. X Polska Sp. z o.o. przesłała do Urzędu Skarbowego wniosek z dnia 29 listopada 2005 r. w sprawie interpretacji przepisów Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania (dalej: Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania).


Z dniem 1 września 2005 r., zgodnie z art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa organem właściwym w sprawie wydawania pisemnych interpretacji w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wyłącznie w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej jest Minister właściwy do spraw finansów publicznych.


W związku z powyższym, stosownie do art. 170 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazał Ministrowi Finansów wniosek X Polska Sp. z o.o. do załatwienia zgodnie z właściwością, w celu rozstrzygnięcia, czy wnioskodawca jest obowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20% z tytułu wypłaty na rzecz podmiotu włoskiego należności z tytułu zakupu usług doradczych.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że firma z Włoch świadczy na rzecz X Polska Sp. z o.o. usługi doradcze w sprawie zarządzania działalnością operacyjną, badania rynku oraz organizacji pracy w Polsce. X Polska Sp. z o.o. posiada certyfikat rezydencji firmy z Włoch.


Zdaniem wnioskodawcy, działalność włoskiego usługodawcy nie powoduje powstania zakładu tego podmiotu na terytorium Polski. Do zysków z usług doradczych należy zatem zastosować przepis art. 7 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - Zyski przedsiębiorstw. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. W momencie zapłaty za przedmiotowe usługi firma X Polska Sp. z o.o. nie ma zatem obowiązku odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego.


Rozpatrując wniosek Spółki Minister Finansów zważył, co następuje.


Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 64 poz. 654 z późn. zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast na podstawie art. 26 ust. 1 tej ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.


Art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa, że podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, mających ograniczony obowiązek podatkowy, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze - ustala się w wysokości 20% przychodów. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu regulacje te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Włochami nie wymienia bezpośrednio jako źródeł dochodu świadczenia usług doradczych. Do zysków z usług doradczych wykonywanych przez firmę włoską należy zastosować zatem przepis art. 7 (Zyski przedsiębiorstw) polsko-włoskiej Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z tym przepisem, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (tutaj: włoskiego usługodawcy) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (tutaj: we Włoszech), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie (tutaj: w Polsce) przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko do takiej wysokości, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.


W przedstawionym stanie faktycznym, zdaniem wnioskodawcy, włoski usługodawca nie posiada na terytorium Polski zakładu.


W związku z powyższym wypłacana na rzecz włoskiego usługodawcy należność z tytułu świadczonych usług doradczych, nie podlega opodatkowaniu w Polsce na podstawie art. 7 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, pod warunkiem udokumentowania przez X Polska Sp. z o.o., jako wypłacającego należność, miejsca siedziby odbiorcy należności dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej. X Polska Sp. z o.o. posiada certyfikat rezydencji firmy z Włoch, zaświadczający, że firma z Włoch jest podatnikiem w Agencji dochodów Urzędu Lokalnego w Y, Włochy. Wnioskodawca nie jest zatem zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od należności wypłacanych firmie z Włoch z tytułu świadczenia usług doradczych.


Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj