Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
DF/415-13/06
z 24 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-13/06
Data
2006.03.24



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
działalność
ryczałty
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka powinna być stawka w zryczałtowanym podatku dochodowym w przypadku prowadzenia działalności poligraficznej PKD nr 22.22 Z i usług transportowych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, działając na podstawie:

  • art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.01.2006r., uzupełnionego pismem z dnia 08.03.2006r. i 16.03.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: zastosowania właściwej stawki ryczałtu w zakresie działalności poligraficznej i towarowego transportu drogowego taborem samochodowym o ładowności do 2 ton.

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie towarowego transportu drogowego pojazdem o ładowności do 2 ton (PKD 60.24B) oraz działalność poligraficzną (PKD 22.22Z) Wnioskodawca na rok 2006 wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Z opisu prowadzonej działalności w zakresie poligrafii wynika, że polega ona na wytwarzaniu wizytówek, bloczków, etykiet, drukowaniu na siatkach LDPE dyplomów, naklejek, kontrolek, ulotek itp. Materiały na wytworzenie produktów (papier, folie samoprzylepne, siatki, farby) Podatnik zakupuje we własnym zakresie. Wnioskodawca, nie wykonuje usług z materiału powierzonego. Do towarowego transportu drogowego samochodem o ładowności do 2 ton Podatnik stosuje stawkę ryczałtu 8,5%.

Z uwagi na powyższe Wnioskodawca pyta, jaką stawką ryczałtu powinna być opodatkowana działalność poligraficzna polegająca na wytwarzaniu w/w wyrobów, a jaką towarowy transport drogowy samochodem o ładowności do 2 ton?

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowa działalność poligraficzna winna być opodatkowana stawką ryczałtu 5,5% zaś towarowy transport drogowy samochodem o ładowności do 2 ton winien być opodatkowany stawką ryczałtu 8,5%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpoznaniu wniosku z dnia 16.01.2006r., uzupełnionego pismami z dnia: 08.03.2006r. i 16.03.2006r. stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 3) i 4) ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz 930 ze zm.) zwanej dalej ustawą, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

8,5% :

  1. przychodów o których mowa w art. 6ust. 1a, do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów,
  2. przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy,
  3. przychodów związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 75.25.11),
  4. przychodów ze świadczenia usług związanych z prowadzeniem przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, w tym specjalnych- dotyczy wyłącznie przygotowania dzieci do nauki w szkole (PKWiU 80.10.11ex),
  5. przychodów ze świadczenia usług związanych z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody (PKWiU 92.53),
  6. przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
  7. prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu,
  8. prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy,
  9. przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12ustawy o podatku dochodowym,

5,5%:

  1. przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,
  2. uzyskanej prowizji z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaków opłaty skarbowej, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów.

Art. 4 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy definiują pojęcia działalności usługowej i działalności wytwórczej. I tak działalnością usługową jest pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. nr 42, poz. 264 ze zm.), z zastrzeżeniem punktów 2(działalność gastronomiczna) i 3(działalność usługowa w zakresie handlu). Działalnością wytwórczą z kolei jest działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod pojęciem produktów rozumie się wyroby i usługi. Natomiast pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie. Pod pojęciem usług zaś rozumie się wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji; wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej. Przez usługi na rzecz produkcji rozumie się między innymi czynności będące współdziałaniem w procesie produkcji, ale nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr, wykonywane przez jedną jednostkę gospodarczą na zlecenie innej jednostki gospodarczej polegające na uszlachetnieniu wyrobu dostarczonego przez zamawiającego.

Zgodnie z zakresem rzeczowym grupowań obejmujących usługi przedmiotem klasyfikowania wg PKWiU są czynności (będące końcowymi efektami działalności) o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności. Każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zaklasyfikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej. Współdziałanie w procesie produkcji nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr ma miejsce przede wszystkim wtedy, gdy jedna jednostka (przedsiębiorstwo) na zlecenie drugiej jednostki (przedsiębiorstwa) uszlachetnia wyrób dostarczony przez zamawiającego lub świadczy podobną usługę przemysłową.

W przedmiotowej sprawie działalność poligraficzna w zakresie produkcji wizytówek, bloczków, etykiet, drukowaniu na siatkach LDPE dyplomów, naklejek, kontrolek, ulotek, której efektem końcowym jest nowy wyrób, jest działalnością wytwórczą klasyfikowaną według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług: w sekcji D - produkty przetwórstwa przemysłowego, podsekcji DE - masa włóknista; papier i wyroby z papieru; zapisane nośniki informacji; usługi poligraficzne, dziale 22 - druki i zapisane nośniki informacji, grupowaniu 22.22 - wyroby i usługi poligraficzne, gdzie indziej nie sklasyfikowane.

Wobec powyższego uznać należy, że w przedmiotowym przypadku przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych wykonawcy na zamówienie zleceniodawcy podlegają opodatkowaniu w/g stawki 5,5% ryczałtu.

W przypadku zaś świadczenia usług w zakresie przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności poniżej 2 ton ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%. Zastosowanie w tym przypadku ma art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, który stanowi, iż stawkę w wysokości 8,5% stosuje się do działalności usługowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj