Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US1439/ZV/P/Pr/53/2006
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US1439/ZV/P/Pr/53/2006
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
wartość eksportu


Pytanie podatnika
Czy w deklaracji VAT-7 winno się wykazywać wartość sprzedaży eksportowej wynikającą z faktur eksportowych wystawionych nabywcy zagranicznemu, czy też wartość statystyczną sprzedaży wynikającą z dokumentów wywozowych SAD.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku strony Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący dotyczący wartości sprzedaży eksportowej wykazywanych w deklaracjach dla potrzeb podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku Strona wyjaśnia, że jest spółką zajmującą się sprzedażą hurtową obuwia. Strona eksportuje sporadycznie towary do Rosji i Mongolii. W miesiącu kwietniu Strona wyeksportowała towary do Rosji i pismem z dnia 29.05.2006r. Podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy w deklaracji VAT-7 sporządzonej dla potrzeb miesięcznego rozliczenia podatku od towarów i usług winno wykazywać się wartość sprzedaży eksportowej wynikającej z faktur eksportowych wystawionych nabywcy zagranicznemu, czy też wartość statystyczną sprzedaży wynikającą z dokumentów wywozowych SAD... Podczas sporządzania deklaracji VAT-7 za okres kwietnia 2006r., faktura eksportowa została przez podatnika przeliczona po kursie celnym z dokumentu SAD i w takiej też wysokości została w niej ujęta.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

a) dostawcę lub w jego imieniu, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

W myśl art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty.

Stosownie do art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Przepisy podatkowe określają sposób przeliczania kwot na fakturach, w sytuacji gdy są wykazywane w walutach obcych. W § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z Nr 97, poz. 970 ze zm.) uregulowano sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych. Kwoty wykazane w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie,w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

Przepis ten z pewnymi modyfikacjami określonymi w dalszych ustępach tego paragrafu, stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatników stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.

Wartość sprzedaży eksportowej przyjmuje się według kursu z dnia powstania obowiązku podatkowego tj, zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług dnia, w którym urząd celny wyjścia potwierdzi na odwrocie SAD 3 wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Natomiast późniejsze różnice kursowe nie powodują konieczności korygowania wartości sprzedaży eksportowej wykazanej w ewidencji sprzedaży prowadzonej dla potrzeb podatku VAT.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zajęte przez Stronę stanowisko jest poprawne i znajduje potwierdzenie w przytoczonych powyżej przepisach prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj