Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PD-415/19/06
z 24 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/19/06
Data
2006.08.24



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nieruchomości
zamiana


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z zamiany budynku mieszkalnego na budynek mieszkalny korzysta ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, jeżeli zamiana ma miejsce przed upływem 5 lat od daty nabycia?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko

jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

Podatniczka zwróciła się o wydanie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatniczka nabyła dnia 19.05.2006 r. w drodze umowy sprzedaży nieruchomość zabudowaną budynkiem mmieszkalnym będącym w stanie surowym częściowo zamkniętym o pow. 250m2 położoną w Zakopanem. Nieruchomość ta w dniu 8.06.2006 r. staje się przedmiotem zamiany na prawo własności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym wybudowanym w latach 70 - tych o powierzchni 110m2 nadającym się do kapitalnego remontu. Budynek ten był zamieszkiwany przez dotychczasowych współwłaścicieli.
W związku z powyższym zwrócono się o interpretację przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, czy przychody uzyskane z zamiany budynku mieszkalnego na budynek mieszkalny korzysta ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, jeżeli zamiana ma miejsce przed upływem 5 lat od daty nabycia.
Podatniczka stoi na stanowisku, że przychody uzyskane z zamiany przedmiotowej nieruchomości wchodzą w zakres zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.Stosownie do art. 19 ust. 2 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany.Natomiast zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32a cytowanej ustawy opodatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany:
a) budynku mieszkalnego lub jego części, udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
c) gruntu, udziału w gruncie albo praw użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)
- jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wyminienione w lt. a) - c) i przychód z zamiany nie jest wydatkowany na nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku lub budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych ba cele rekracyjne.

Z powyższego wynika, że przychody uzyskane z zamiany domów mieszkalnych wraz z gruntem lub prawem użytkowania gruntu, które związane są z budynkami, wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych, zatem do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie powołany przepis art. 21 ust. 1 pkt 32a ww. ustwy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowei organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj