Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
USPPIV/440/69/06/P-I/90578
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPPIV/440/69/06/P-I/90578
Data
2006.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
import usług
podatek od towarów i usług
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem VAT usługi telekomunikacyjnej świadczonej przez firmę w Luksemburgu na rzecz podatnika mającego siedzibę w Polsce.


W dniu 22.09.2006r.( uzupełniony w dn. 06.10.06r.) do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy prawidłowo postąpił nie opodatkowując w Polsce zakupu usługi telekomunikacyjnej od kontrahenta z Unii Europejskiej.

Zdaniem podatnika w/w USŁUGI nie należy opodatkowywać podatkiem VAT, ponieważ usługa ta została już opodatkowana poza terenem kraju.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka dokonuje zakupu od firmy Skype - podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium Wspólnoty - usług telefonicznych połączeń krajowych i zagranicznych dostępnych poprzez internet. Na fakturze VAT dostawca usługi wykazuje 15% podatek od wartości dodanej. Nabywane usługi telefonicznych połączeń krajowych i zagranicznych Spółka wykorzystuje na terytorium kraju. Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 ( wg pkt 7 tego ustępu są to usługi telekomunikacyjne), są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których, podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju (Polski). Przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów (art. 17 ust. 2 ustawy). W przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju Art. 17 ust. 3 ustawy).

W związku z brzmieniem powyższych przepisów należy stwierdzić, iż zakup od kontrahentów zagranicznych usług telekomunikacyjnych, stanowi dla Podatnika import usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 i art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Nabywane od kontrahentów zagranicznych usługi telekomunikacyjne podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski (na podstawie art. 5 ust. 1 w związku 27 ust. 3 i art. 27 ust. 4 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług), a obowiązek rozliczenia podatku należnego od tych usług obciąża Spółkę, jako ich nabywcę (art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 17 ust. 2 i art. 17 ust. 3 ustawy).Zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. Z przepisu art. 29 ust. 17 ww. ustawy wynika, że podstawą opodatkowania w imporcie usług jest, z wyjątkami określonymi w tym przepisie, cała kwota jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić dostawcy usługi. Przedstawiony stan faktyczny nie obejmuje wyjątków określonych w art. 29 ust. 17 powołanej wyżej ustawy. Zatem podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w analizowanym przypadku jest cała kwota, jaką Spółka jest zobowiązana zapłacić na rzecz dostawcy usługi. Skoro podstawa opodatkowania obejmuje całą kwotę należną, będzie w niej zawarty również podatek wykazany przez usługodawcę na fakturze

Powyższa interpretacja: - dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego mającego do niego zastosowanie w dacie udzielania niniejszej interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów dotyczących przedstawionego stanu faktycznego ; - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj