Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-72/06/PK
z 10 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-72/06/PK
Data
2006.10.10



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
były pracownik
fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
płatnik
pracownik
stosowanie
stosowanie przepisów
stosunek pracy
świadczenia na rzecz pracowników
wynagrodzenie pracownicze


Pytanie podatnika
Czy potrącona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych od świadczeń na rzecz byłych pracowników winna być w całości odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, czy też zastosowanie będzie miał art. 38 ust. 2 ustawy o PIT?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w kwietniu 2006r. dokonała wypłaty premii rocznej za 2005r. na rzecz byłych pracowników, z którymi w momencie wypłaty wynagrodzenia nie istniał już stosunek pracy. W związku z tym Spółka zwraca się z pytaniem czy potrącona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych od tej premii winna być w całości odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, czy też zastosowanie będzie miał art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.). Zdaniem Spółki spełnione są przesłanki do zastosowania ww. przepisu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponieważ przedmiotowe wypłaty pozostają w bezpośrednim związku i są skutkiem łączącego uprzednio strony stosunku pracy należy uznać, iż kwota zwróconej nadpłaty stanowi przychód o którym mowa w art. 12 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru. Art. 38 ust. 2 tej ustawy stanowi zaś, iż płatnicy będący zakładami pracy chronionej lub zakładami aktywności zawodowej kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów z tytułów określonych w art. 12 oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wypłacanych przez tych płatników:

    1. za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, przekazują
  1. w 10% na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  2. w 90% na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych,

2. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1, przekazują na zasadach określonych w ust. 1.

Jak słusznie Spółka zauważa, zastosowanie procedury rozliczania zaliczek wskazanej w art. 38 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzlaeżnione jest od następujących przesłanek:

- zaliczka na podatek jest potrącana od przychodów o których mowa w art. 12 ust. 1 ww. ustawy

- wypłaty świadczenia dokonuje zakład pracy chronionej, który pełni rolę płatnika

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego ww. przesłanki zostały spełnione, a więc jeśli dochód podatnika uzyskany od początku roku 2006 od Spółki nie przekroczył kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, to przepis art. 38 ust. 2 ww. ustawy będzie miał zastosowanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj