Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/36/06
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/36/06
Data
2006.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
inwestycje
kanalizacja
opodatkowanie
partycypacja


Pytanie podatnika
Czy wpłaty mieszkańców partycypujących w kosztach budowy kanalizacji podlegają opodatkowaniu 7% podatkiem VAT?



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 22.08.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Gmina realizuje zadanie inwestycyjne w zakresie budowy sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dobrowolnymi wpłatami mieszkańców. Na tą okoliczność nie są zawierane żadne umowy. Po zakończeniu inwestycji gmina będzie właścicielem sieci kanalizacyjnej, a właściciele nieruchomości w myśl art. 2 pkt.5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków będą właścicielami przyłączy. Gmina zwróciła się z zapytaniem czy wpłaty mieszkańców partycypujących w kosztach budowy kanalizacji podlegają opodatkowaniu 7% podatkiem VAT. Zdaniem Gminy wniesienie przez mieszkańców kwot pieniężnych na pokrycie części kosztów budowy kanalizacji nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Jednocześnie zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-33, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług, mająca bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) dostarczanych towarów lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Mieszkańcy Gminy współfinansując koszty budowy sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami poprzez wnoszenie dobrowolnych opłat nie staną się współwłaścicielami tej inwestycji, gdyż powstała infrastruktura stanowć będzie mienie Gminy. Wnoszone przez mieszkańców na rzecz Gminy dobrowolne opłaty nie stanowią również należności Gminy w związku z wykonywaniem na rzecz jej mieszkańców czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lecz są współfinansowaniem przez mieszkańców Gminy inwestycji realizowanej przez Gminę w ramach wykonania zadań własnych. Poza tym Gmina z tytułu wniesienia przez mieszkańców określonych kwot na częściowe pokrycie kosztów budowy nie zobowiązała się do wykonania jakiegokolwiek wzajemnego świadczenia.
W związku z powyższym dobrowolne wpłaty mieszkańców na poczet inwestycyj w zakresie budowy sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w ich następstwie nie wystąpiła odpłatna dostawa towarów ani też odpłatne świadczenie usług. Wnoszone opłaty nie mają również bezpośredniego wpływu na cenę towarów i usług świadczonych przez Stronę.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj