Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415-227/06
z 12 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-227/06
Data
2006.10.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
wartość brutto


Pytanie podatnika
jak prawidłowo postąpić we wskazanym przypadku; czy przekazaną kwotę za szkodę całkowitą przyjąć w księdze przychodów i rozchodów jako pozostałe przychody, czy też potraktować jako usługę i wystawić fakturę VAT w kwocie brutto równej przekazanej przez ubezpieczyciela kwocie netto


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie napraw powypadkowych samochodów. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym podatnik przedstawił następującą sytuację: ubezpieczyciel ustalił szkodę całkowitą pojazdu osoby fizycznej (ma ona miejsce w przypadku, gdy świadczenie za szkodę przewyższa 70% wartości rynkowej pojazdu). W takim przypadku ubezpieczyciel wycenia szkodę wg ceny netto i taką wartość przekazuje na naprawę.

Jednocześnie podatnik zauważa, iż w przypadku wystąpienia szkody niecałkowitej ubezpieczyciel otrzymuje fakturę VAT wystawioną na osobę fizyczną i przekazuje całą kwotę brutto.

Podatnik wnosi o wyjaśnienie, jak prawidłowo postąpić we wskazanym przypadku; czy przekazaną kwotę za szkodę całkowitą przyjąć w księdze przychodów i rozchodów jako pozostałe przychody, czy też potraktować jako usługę i wystawić fakturę VAT w kwocie brutto równej przekazanej przez ubezpieczyciela kwocie netto

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż otrzymaną kwotę winien zaliczyć do pozostałych przychodów. Uważa, bowiem iż gdyby miał wystawić fakturę VAT na otrzymaną od ubezpieczyciela kwotę netto, musiałby z własnych środków pokryć podatek VAT wynikający w faktury.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż zajęte przez podatnika stanowisko w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiącymi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003r., Nr 152, poz. 1475 z późniejszymi zmianami) kolumna 8, „pozostałe przychody”, jest przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów, np. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych, wynagrodzenia płatnika, a więc wartości nie będących przychodami z podstawowej działalności przedsiębiorstwa. Natomiast kolumna 7, „wartość sprzedanych towarów i usług” przeznaczona jest do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług będących wynikiem podstawowej działalności .

Jednocześnie zauważyć należy, iż w myśl przepisów zawartych w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. U podatników natomiast dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tejże sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż uzyskany przychód stanowi dla podatnika wartość przychodów ze sprzedaży usług; jest bowiem wartością świadczeń uzyskanych z podstawowej działalności prowadzonej przez podatnika jaką są naprawy powypadkowe samochodów. Zauważyć także należy, iż wartość uzyskanych, w przedstawionym stanie faktycznym przychodów jest wartością brutto, a więc zawierającą podatek od towarów i usług. Tym samym podatnik winien umniejszyć uzyskaną wartość o należy podatek od towarów i usług i dokonać tym samym zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w wartości netto.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić zatem należy, iż stanowisko podatnika w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj