Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-116-1/06
z 20 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-116-1/06
Data
2006.10.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
odliczenie podatku od towarów i usług
ulga podatkowa


Pytanie podatnika
Czy odliczenie kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% kosztów zakupu wymaga złożenia odrębnego wniosku w powyższej sparwie?


POSTANOWIENIE
======================= Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 września 2006 r. uzupełnionego w dniu 29 września 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% kosztów zakupu kas- stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e
======================= Pismem z dnia 15 września 2006 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Podatnik będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług przed przekroczeniem kwoty obrotu 20.000,-zł. dokonał pisemnego zgłoszenia do urzędu skarbowego o liczbie kas rejestrujących.Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% kosztów zakupu kas bez obowiązku złożenia wniosku w powyższej sprawie. Podatnik stoi na stanowisku, iż jest uprawniony do takiego odliczenia bez obowiązku złożenia odrębnego wniosku w sprawie zwrotu 50% wartości zakupu kas.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ponadto w świetle art. 111 ust. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług , podatnicy , którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach , mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ( powstania obowiązku ) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu ( bez podatku) , nie więcej jednak niż 2.500,-zł. Zatem przepisy prawa podatkowego, zawarte w wyżej cytowanym art.111 ust.4 przewidują możliwości skorzystania z odliczenia kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących po spełnieniu przesłanek zawartych w § 8 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. Nr 60 poz. 431), w świetle którego dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia, o którym mowa w § 6 ust.1, o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania (...)"Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić , że stanowisko Podatnika w zakresie odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50% kosztów zakupu kas jest prawidłowe.

POUCZENIE
Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy podatkowy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych. Na podstawie art. 14a§4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223p1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj