Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415/4111-115/06/BS
z 23 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415/4111-115/06/BS
Data
2006.06.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
były pracodawca
były pracownik
dofinansowanie
remonty
Służba Więzienna


Pytanie podatnika
Czy wypłata równoważnika za remont mieszkania wypłacana emerytom służby więziennej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Funkcjonariuszowi służby więziennej przysługuje równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego na podstawie art.88 ust.1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996r. o Służbie Więziennej (t.j. Dz.U. z 2002r. Nr 207, poz.1761 z późn. zm.). Zgodnie z §6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 czerwca 2003r. w sprawie równoważnika pieniężnego przysługującego funkcjonariuszom Służby Więziennej za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz.U. Nr 132, poz.1234) - wypłata równoważnika pieniężnego emerytom i rencistom Służby Więziennej następuje w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, w której emeryt lub rencista ostatnio pełnił służbę, lub na wniosek tej osoby, w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, najbliżej miejsca jego zamieszkania.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Wypłacane emerytom i rencistom Służby Więziennej równoważniki pieniężne za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego są świadczeniem pieniężnym z tytułu łączącego ich uprzednio stosunku służbowego.

W związku z powyższym należy stosować zasady określone w art.30 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i pobierać podatek w wysokości 10% należności.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Na podstawie art.30 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) - od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy - z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art.21 ust.1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10% należności.Podstawą prawną ich wypłaty nie jest stosunek pracy lecz fakt uprzednio pozostawania w takim stosunku. Tą formą opodatkowania objęte są zatem świadczenia nadzwyczajne, otrzymane i przyznane po rozwiązaniu stosunku pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dokonujecie Państwo wypłaty emerytowanym funkcjonariuszom służby więziennej równoważnika pieniężnego za remont mieszkań, przysługującego im na podstawie przepisów ustawy o Służbie Więziennej (Dz.U. z 2002r. nr 207, poz.1761 ze zm.)

W związku z tym, że powyższe świadczenia nie mają charakteru zapomogi losowej, o której mowa w art.21 ust.1 pkt 26 ustawy, ani też świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów pieniężnych w zamian tych świadczeń, wymienionych w pkt 38 w/w artykułu, podlegają opodatkowaniu na podstawie cytowanego powyżej art.30 ust.1 pkt 4 ustawy.

Płatnicy w/w świadczeń, w myśl postanowień art.41 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art.30 ust.1 pkt 4 ustawy.Zryczałtowany podatek z tego tytułu pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy płatnik powinien przekazać w terminie do 20-go miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru PIT-8A (art.42 ust.1 ustawy).

Dochodów (przychodów), o których mowa w art.30 ust.1 ustawy opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj