Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/449/42/06
z 26 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/449/42/06
Data
2006.07.26



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
pracownia plastyczna


Pytanie podatnika
Jak opodatkować podatkiem VAT opłaty za pracownie plastyczne udostępniane zarówno na zasadzie najmu, jak i na podstawie praw spółdzielczych do lokalu?


D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 24.04.2006 r. nr PP1-443/16/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie w części dotyczącej stawki podatku VAT na usługę najmu pracowni plastycznej.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 14.02.2006 r. Spółdzielnia zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Zapytanie Spółdzielni dotyczyło kwestii opodatkowania podatkiem VAT opłat za użytkowanie pracowni plastycznych na podstawie umów najmu, jak i na podstawie przysługujących członkom Spółdzielni spółdzielczych praw do nich. Zdaniem Spółdzielni, z uwagi na użytkowy charakter tych lokali, powyższe opłaty, w obydwu przypadkach, podlegają opodatkowaniu z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w postanowieniu z dnia 24.04.2006 r. nr PP1-443/16/06 uznał stanowisko Spółdzielni za nieprawidłowe. Stwierdził, iż opłaty za udostępnianie pracowni plastycznej, zarówno na zasadzie najmu, jak i na podstawie spółdzielczych praw przysługujących członkom do tych lokali, podlegają zwolnieniu z opodatkowania, zgodnie z art. 41 ust. 1 oraz 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) lokalem mieszkalnym jest również pracownia twórcy przeznaczona do prowadzenia działalności w dziadzienie kultury i sztuki.

Po rozpoznaniu akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.
Naczelnik Urzędu Skarbowego prawidłowo poinformował, iż opłaty eksploacyjne za użytkowanie pracowni plastycznej na podstawie spółdzielczych praw do tego lokalu podlega zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT.
Jednakże ocena prawna, iż ze zwolnienia korzystają również opłaty za wynajem przedmiotowych pracowni, nie jest prawidłowa. Opłaty pobierane od wynajmu nie są bowiem opłatami, o których mowa w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).
Zgodnie z poz. 4 do załącznika nr 4 do ustawy o VAT zwolnione z opodatkowania są usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU ex 70.20.11).
W przypadku określenia zakresu powyższego zwolnienia nie ma podstaw do odwoływania się do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zatem nie ma tutaj zastosowania art. 2 ust. 2 tej ustawy rozszerzający pojęcie lokalu mieszkalnego na pracownie plastyczne.
Ponadto z zapisu zawartego w powołanym załączniku wynika, iż zwolnieniem nie są objęte usługi wynajmu lokali na cele inne niż mieszkaniowe. Pracownie plastyczne nie służą celom mieszkaniowym, przeznaczone są do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.
W związku z powyższym opłaty pobierane przez Spółdzielnię za użytkowanie pracowni plastycznej na podstawie umowy najmu stanowią obrót z tytułu czynności podlegającej opodatkowaniu z zastosowaniem 22% stawki podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.
Z w/wymienionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika/ inkasenta) następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj