Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/67/06
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/67/06
Data
2006.10.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy artysta-plastyk może zawrzeć ze zleceniodawcą umowę o dzieło na wykonywanie czynności wchodzących w zakres prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, do rozliczenia której zastosuje 50 % koszty uzyskania przychodów z tytułu wykorzystywania autorskiego programu ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r . Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią w złożonym w dniu 10 października 2006 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

W myśl przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa wyżej, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 10 października 2006 r. został przez Panią złożony w tut. organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa w Pani indywidualnej sprawie.

Opisany przez Panią stan faktyczny przedstawia się następująco:

Obecnie, będąc artystą-plastykiem, prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie między innymi artystycznej i literackiej działalności twórczej, gdzie indziej nie sklasyfikowanej (PKD 9231 G), prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie kulturoznawstwa i sztuk pięknych (PKD 7320 G), działalności domów i ośrodków kultury (PKD 9231 F), kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKD 8042 B).

Zamierza Pani prowadzić zajęcia o profilu rękodzieła artystycznego w ramach kursu dla osób niepełnosprawnych, który jest organizowany przez instytucję X, a finansowany przez Urząd Pracy ze środków Unii Europejskiej.

Uważa Pani, iż ze względu na brak własnego wkładu finansowego w to przedsięwzięcie, może Pani zawrzeć ze zleceniodawcą umowę o dzieło, której stroną będzie Pani jako osoba fizyczna, a nie firma, którą Pani prowadzi i zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, ze względu na przekazywanie wiedzy wg autorskiego programu, wynikającego z Pani wcześniejszych doświadczeń zawodowo-artystycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art.14a § 1 i 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji :

Przepisy art. 10 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określają źródła przychodów, wymieniając w pkt 2 działalność wykonywaną osobiście, natomiast w pkt 3 pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl przepisów art. 5a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie "pozarolnicza działalność gospodarcza" oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do przepisów art. 13 pkt 8 za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zgodnie z przepisami art. 14 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należy podatek VAT.

Przepisy regulujące koszty uzyskania przychodów zawarte są w rozdziale 4 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawodawca określił, iż koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50 % uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Zgodnie natomiast z przepisami art. 22 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów, o których mowa w art. 14, nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodów określone w ust. 9 pkt 3.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego podkreślić należy, iż zaliczenie przychodów uzyskanych przez podatnika z zawartej umowy o dzieło do przychodów z działalności wykonywanej osobiście jest możliwe w wypadku łącznego spełnienia warunków określonych przepisami art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie:

1. zleconą usługę podatnik wykona osobiście bez zatrudniania innych osób, wykonujących czynności związane z istotą tej usługi,

2. umowa zlecenie lub o dzieło zostanie zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną bądź jej jednostką organizacyjną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej,

3. umowa zlecenie lub o dzieło nie zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, co oznacza, że zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W złożonym wniosku stwierdza Pani, iż prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowanych - PKD 80.42.B. Prowadząc kurs rękodzieła artystycznego dla skierowanych z Urzędu Pracy osób umożliwia im Pani uzyskanie i uzupełnienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych, co zawiera się w wymienionej przez Panią podklasie 80.42.B., bowiem zgodnie z przepisami części III Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz. 289 ze zm.) zatytułowanej "Wyjaśnienia", podklasa 80.42.B Sekcji M - Edukacja obejmuje między innymi kształcenie osób dorosłych umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, prowadzone w szkołach i w pozaszkolnych formach, na kursach dziennych, wieczorowych, radiowych, telewizyjnych, korespondencyjnych.

Reasumując, w opinii tut. organu podatkowego, nie spełnia Pani warunków ustawowych do zaliczenia przychodów z prowadzenia przedmiotowego kursu do działalności wykonywanej osobiście, bowiem zakres zleconych usług pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej. Stroną umowy z instytucją X winna być zatem firma prowadzona przez Panią, a przychód z tej umowy winien być zaliczony, zgodnie z przepisami art. 14 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, do której, w myśl przepisów art. 22 ust. 12 tejże ustawy, nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodów określone z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj