Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/4407/94/06
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/4407/94/06
Data
2006.09.27



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
świadczenie zdrowotne
usługi medyczne
zapłata


Pytanie podatnika
Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu przedlimitowych świadczeń medycznych, za które NFZ płaci dopiero w roku następnym po podpisaniu odpowiedniego porozumienia?


D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpatrzeniu zażalenia Spółki z dnia 19.07.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 07.07.2006 r. nr PP/443-26/06/TK w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia przedmiotowe postanowienie uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu nie jest prawidłowa.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12.04.2006 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 13.04.2006 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej. Z opisanego stanu faktycznego wynikało, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Część świadczonych usług realizowana jest na podstawie kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Spółka przesyła do NFZ, drogą elektroniczną, miesięczne informacje o wykonanych usługach medycznych. W razie przekroczenia ustalonego w kontrakcie limitu świadczonych usług Spółka negocjuje z NFZ warunki zapłaty za ponadlimitowe usługi. Porozumienie w tej sprawie zawierane jest po zakończeniu roku, w którym usługi były świadczone, a warunkiem otrzymania zapłaty z NFZ jest wystawienie faktury z datą wykonania usługi na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Przykładowo Spółka w dniu 14.02.2006 r. zawarła porozumienie z NFZ dotyczące ponadlimitowych usług wykonanych w 2005 roku. W tym też dniu wystawiła na nie fakturę, na której jako datę wykonania usługi wskazała dzień 31.12.2005 r.
Wątpliwości Spółki dotyczyły rozstrzygnięcia, czy kwota obrotu wynikająca z faktury winna być uwzględniona przy wyliczaniu współczynnika, o którym mowa w art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.), w roku w którym została wystawiona faktura, czy też w roku którego dotyczy. Spółka miała wątpliwości czy zobowiązana jest złożyć korektę deklaracji VAT-7 za grudzień 2005 r. uwzględniając w niej obrót zwolniony z faktury za ponadlimitowe usługi, wystawionej w roku następnym.
Zdaniem Spółki powinna Ona uwzględnić powyższy obrót przy wyliczeniu współczynnika za 2005 r., o ile porozumienie z NFZ zostało zawarte przed terminem złożenia deklaracji VAT - 7 za styczeń 2006 r. W innym przypadku Spółka powinna rozliczyć przedmiotową fakturę w miesiącu jej wystawienia. Zatem w przypadku opisanym w zapytaniu, skoro porozumienie zawarto przed dniem 25.02.2006 r., Spółka powinna skorygować deklarację VAT-7 za grudzień 2005 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w postanowieniu z dnia 07.07.2005 r. uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Poinformował, iż faktury dotyczące ponadlimitowych świadczeń wykonanych w 2005 r. powinny być uwzględnione w okresach rozliczeniowych, w których powstał, zgodnie z art. 19 ust. 1 z zastrzeżeniem art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z ich tytułu. Bez znaczenia jest tu moment zawarcia porozumienia z NFZ co do warunków zapłaty za wykonane usługi.
Na powyższe postanowienie Spółka zażaliła się pismem z dnia 19.07.2006 r. podnosząc, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, iż Spółka powinna wystawiać faktury na ponadlimitowe usługi, ale nie wskazał kto powinien być w nich wymieniony jako odbiorca usługi. Zadaniem Spółki nie może nim być NFZ, bo do momentu podpisania porozumienia nie jest zobowiązany do zapłaty za te usługi, nie może nim być również pacjent, ponieważ korzysta on z ubezpieczenia. Ponadto faktura powinna być wystawione tylko na usługi zaakceptowane przez NFZ.
Dodatkowo Spółka zaznacza, że przypisanie obrotu i wystawienie faktur dla poszczególnych miesięcy jest w zasadzie niemożliwe. NFZ podpisuje dodatkową umowę dotycząca "nadwykonanych" usług globalnie na cały rok, a nie w rozbiciu na poszczególne miesiące. Spółka podkreśla, że w momencie wykonania ponadlimitowej usługi medycznej nie istnieje podmiot obowiązany do zapłaty za nią, zatem jest to czynność nieodpłatna, która nie może być utożsamiana z usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług. Ponadto Spółka podnosi, iż użyty w postanowieniu zwrot "rozliczyć faktury" jest niezrozumiały i nie występuje on w ustawie o VAT.

Po zapoznaniu się ze złożonym zażaleniem oraz aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.
Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani wystawiać faktury stwierdzające w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Wystawiona przez Spółkę faktura powinna zatem dokumentować wartość rzeczywiście wykonanych w 2005 r. na rzecz NFZ usług ponadlimitowych, zgodnie z porozumieniem zawartym z NFZ. Faktura ta winna wskazywać datę wykonania usług. Jeżeli strony porozumienia stwierdzają, iż datą tą jest dzień 31.12.2005 r., co zostaje potwierdzone fakturą wystawioną po podpisaniu porozumienia, to obowiązek podatkowy z tytułu wykonania przedmiotowych usług powstaje w 7 dniu od dnia wykonania usług -zgodnie z postanowieniami przepisu art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, tj. w styczniu 2006 r.
Wartość w/w usług ponadlimitowych wykonanych na rzecz NFZ, jako obrót w związku z którym nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, Spółka obowiązana jest uwzględnić przy ustalaniu proporcji o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT za rok, w którym powstał obowiązek podatkowy tj. za rok 2006 r. Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż bez wpływu na powyższe pozostaje to czy podpisanie porozumienia nastąpiło przed czy po złożeniu deklaracji VAT-7 za styczeń danego roku, w sytuacji gdy data wykonania usług została określona na 31.12.2005 r.
Z wyżej przedstawionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jej niezgodności z prawem.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj