Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PM/436-7/06/MSM
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-7/06/MSM
Data
2006.09.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
pożyczka od wspólnika


Pytanie podatnika
Czy od udzielonej przez wspólnika spółce pożyczki, na wydatki związane z prowadzeniem działalności, powstał obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Zatem czy prawidłowo postąpiła spółka nie składając na tą okoliczność deklaracji podatkowej PCC-1?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.08.2006 r. (data wpływu 04.09.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22.08.2006 r. (data wpływu 04.09.2006 r.) Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przedstawiając następujący stan faktyczny:
Podatnik rozpoczął od (tu miesiąc i rok) działalność przedmiotem której jest budowa i sprzedaż mieszkań. W dniu (tu dwie daty) na podstawie umowy pożyczki z dnia (tu data) Spółka otrzymała od wspólnika (osoby fizycznej) pożyczkę w łącznej kwocie A zł. Z pisma wynika, że otrzymaną pożyczkę przeznaczono m. in. na:
- wykup wierzytelności (B zł), którą obciążone były działki (tu numery), położone w K., stanowiące część terenu, który po wykupieniu Spółka przeznaczy pod realizację (tu nazwa);
- zapłatę (C zł) za prawo do projektu koncepcyjnego w/w zabudowy oraz za zgodę na przepisanie decyzji o Warunkach Zabudowy dla w/w zabudowy na przedmiotowych działkach.
Działki te stanowią dla Spółki "towar" gdyż na nich będą budowane mieszkania w celu dalszej odsprzedaży. Od w/w pożyczki Spółka nie składała deklaracji podatkowej PCC-1 oraz nie zapłaciła podatku od czynności cywilnoprawnych.
Strona pyta, czy od udzielonej przez wspólnika Spółce pożyczki, na wydatki związane z prowadzeniem działalności, powstał obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Zatem czy prawidłowo postąpiła Spółka nie składając na tą okoliczność deklaracji podatkowej PCC-1? Zdaniem Podatnika, od w/w umowy pożyczki nie wystąpił obowiązek złożenia deklaracji PCC-1 i zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż na mocy art. 9 pkt. 10 lit. g) ustawy pożyczka ta jest zwolniona, ponieważ otrzymane pieniądze w całości zostały przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z prowadzeniem bieżącej działalności.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego, określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Na podstawie art. 9 pkt. 10 lit. g) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) - zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.Zwolnienie to nie znajduje jednak zastosowania w przypadku pożyczek udzielanych spółce osobowej, o której mowa w art. 1a pkt. 1 w/w ustawy (t. j. spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) przez jej wspólników. Czynność taka bowiem w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych traktowana jest jako zmiana umowy spółki i w przepisach regulujących opodatkowanie umowy spółki i jej zmian nie zastosowano analogicznego zwolnienia od podatku.Tak więc na podstawie art. 1 ust. 3 pkt. 1 w/w ustawy m.in. pożyczkę udzieloną spółce osobowej przez wspólnika lub akcjonariusza uważa się za zmianę umowy spółki.
Podatkowi natomiast podlegają, zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. k) i pkt. 2 cytowanej wyżej ustawy - umowy spółki i jej zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania przy pożyczce udzielonej spółce przez wspólnika lub akcjonariusza - zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 8 lit. d) ustawy o PCC - stanowi kwota lub wartość pożyczki, a stawka podatku stosownie do art. 7 ust. 1 pkt. 9 wynosi 0,5%. Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika (art. 10 ust. 1 ustawy).
Biorąc powyższe pod uwagę, przedmiotowa umowa pożyczki udzielona Spółce przez wspólnika, na mocy w/w przepisów, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie jest zwolniona z tego podatku na podstawie art. 9 pkt. 10 lit. g) ustawy. Zatem od przedmiotowej umowy pożyczki należało zapłacić podatek PCC składając jednocześnie deklarację podatkową PCC-1.Tak więc stanowisko wyrażone przez Podatnika jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj