Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-023/06/AK
z 8 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-023/06/AK
Data
2006.05.08



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
koszty uzyskania przychodów
przekształcanie prawa lokatorskiego w prawo własności
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Wątpliwości Spółdzielni Mieszkaniowej budzi, czy w świetle postanowień ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym cała kwota wpłaty przypadającej na fundusz remontowy z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność - wraz z umorzeniem w wysokości 99,9% - podlega w całości zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie kosztów uzyskania przychodów w Spółdzielni Mieszkaniowej z tytułu umorzenia wpłaty przypadającej na fundusz remontowy z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2004r. Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mieszkaniowej podjęło uchwałę w sprawie zmniejszenia o 99,9% wpłaty przypadającej na fundusz remontowy z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność.

Wątpliwości Spółdzielni Mieszkaniowej budzi, czy w świetle postanowień ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym cała kwota wpłaty przypadającej na fundusz remontowy z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność - wraz z umorzeniem w wysokości 99,9% - podlega w całości zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółdzielni cała kwota wpłaty przypadającej na fundusz remontowy z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność wraz z umorzeniem w wysokości 99,9% stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. Jednocześnie zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy w spółdzielniach mieszkaniowych odpisy umorzeniowe obciążają nie koszty, a odpowiednio wkłady budowlane, mieszkaniowe lub fundusz udziałowy.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, że na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez członka odpowiednich dopłat związanych z tym lokalem m. in. wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego.

Natomiast art. 461 powołanej ustawy stanowi, że w wypadku przeniesienia własności lokalu, do którego przysługiwało nabywcy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, wpływy z wpłat, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5, czyli z różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego, spółdzielnia przeznacza na spłatę podlegającego odprowadzeniu do budżetu państwa umorzenia kredytu obciążającego dany lokal oraz w pozostałej części na uzupełnienie funduszu remontowego spółdzielni.

Opodatkowanie spółdzielni mieszkaniowych jako osób prawnych reguluje ustawa z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z art.7 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy z 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957) zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003r. stosowało się do dnia 31.12.2004r. Tym niemniej na podstawie art. 2 ustawy z dnia 18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533) powyższe zwolnienie stosuje się do dnia 31 grudnia 2006r.

Regulujący kwestie przychodów art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymienia źródeł przychodu, a jedynie określa zdarzenia, z wystąpieniem których ustawodawca związał obowiązek wykazania przychodu dla celów podatkowych.

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.a) ww. ustawy stanowi, iż przychodem jest również, wartość, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych zobowiązań.

Z kolei zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit.a ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak: podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem tych, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne.

W przedstawionym stanie prawnym w kwestii przychodów spółdzielni mieszkaniowej tut. Organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze. W świetle powyższego kwoty wpłacone przez osoby fizyczne w związku z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, które zwiększają fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, jako otrzymane pieniądze będą stanowiły przychód spółdzielni mieszkaniowej.

Odnośnie rozliczenia kosztów uzyskania przychodów spółdzielni mieszkaniowej tut. Organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit.a ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy. Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych Spółdzielnia mieszkaniowa tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. W świetle powołanych przepisów podstawowe odpisy i wpłaty na fundusz remontowy tworzony przez spółdzielnie mieszkaniowe - co do zasady - będą kosztem uzyskania przychodów.

Z kolei w kwestii umorzenia wpłaty przypadającej na wspólny fundusz remontowy z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność tut. Organ podatkowy zauważa, iż zdarzenie to należy kwalifikować jako umorzenie wierzytelności przysługującej Spółdzielni, a zatem na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. umorzona wierzytelność nie może zostać uznana za koszt uzyskania przychodów Spółdzielni. Jednocześnie zauważyć należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit.a ustawy z dnia 15.02.1992r. kosztem uzyskania przychodów są jedynie podstawowe odpisy i wpłaty na fundusze tworzone przez podatnika. Tymczasem w przypadku umorzenia wierzytelności z tytułu przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności nie następuje wpłata na wyodrębniony rachunek funduszu remontowego. A ponadto - zgodnie z art. 461 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - w związku z powyższym przekształceniem następuje uzupełnienie funduszu remontowego, a nie odpis podstawowy w koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni tworzony z opłat wnoszonych przez członków spółdzielni. Zauważyć również należy, iż wpłaty z tytułu przekształcania lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności - z punktu widzenia członka spółdzielni - dotyczą uzupełnienia różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego, a nie funduszu remontowego związanego z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych spółdzielni.

Reasumując tut. Organ podatkowy nie podziela stanowiska Podatnika, iż kwota wpłaty przypadającej na fundusz remontowy z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność wraz z umorzeniem w wysokości 99,9% stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj