Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-242/06/ST
z 15 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-242/06/ST
Data
2006.09.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
nota korygująca
Numer Identyfikacji Podatkowej
regon


Pytanie podatnika
Czy można złożyć deklarację dla podatku od towarów i usług oraz wykazać w niej podatek naliczony do odliczenia, a wymogi posiadania numeru NIP na fakturach zamiast numeru REGON można skorygować notą korygującą?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.Zdaniem Podatnika w art. 96 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) została uregulowana kwestia momentu rejestracji podatników tzw. czynnych. Nie ma w tym przepisie mowy o wymogu posiadania pisemnego zaświadczenia o nadaniu numeru NIP dla potrzeb dokonania odliczenia podatku naliczonego od należnego. Spółka w chwili odliczania podatku naliczonego od dnia złożenia pisemnego zawiadomienia Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego zostaje czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Tym samym Strona uważa, że nie ma przeszkód w złożeniu deklaracji dla podatku od towarów i usług oraz wykazania podatku naliczonego do odliczenia, a wymogi posiadania numeru NIP na fakturach zamiast numeru REGON można skorygować notą korygującą.

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.Zgodnie z art. 96 ust. 4 w/w ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

W tym miejscu podkreślić należy, iż mimo sformułowania zawartego w tym przepisie, że naczelnik rejestruje podatnika, rejestracja następuje w momencie samego zgłoszenia rejestracyjnego (złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R). Z tą chwilą podmiot staje się zarejestrowanym podatnikiem i od dnia następnego po dokonaniu rejestracji przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.Dlatego też naczelnik urzędu skarbowego, w przypadku gdy zgłoszenie rejestracyjne jest złożone w sposób prawidłowy, jedynie rejestruje (umieszcza) podatnika w rejestrze z datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego (deklaratoryjna forma rejestracji) i dokonuje potwierdzenia zarejestrowania podatnika z tą datą jako podatnika VAT czynnego, a w przypadku podatników zwolnionych na podstawie art.113 ust. 1 i 9 ustawy lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 - jako podatnika VAT zwolnionego. Potwierdzenie, o którym mowa w art. 96 ust. 4 ustawy ma charakter prawny zaświadczenia w rozumieniu art. 306a i nast. Ordynacji podatkowej, wydanego w tym przypadku z urzędu, w następstwie jednak akcji podatnika, który na druku VAT-R dokonał zgłoszenia rejestracyjnego, skutkującego jego wpisem do stosownego rejestru podatników VAT.W kontekście przedstawionej wyżej argumentacji złożenie zgłoszenia rejestracyjnego jest równoznaczne z rejestracją podatnika.

Jednocześnie stosownie do art. 96 ust. 11 cyt. wyżej ustawy, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny jest obowiązany umieszczać numer identyfikacji podatkowej na fakturach oraz w ofertach. Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". Stosownie natomiast do § 9 ust. 1 pkt 2 cyt. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży w kraju, powinna zawierać: numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy. Zgodnie natomiast z art. 88 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96.W związku z powyższym sam brak zapisu w ww ustawie o numerze tymczasowym nie stanowi o braku prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o naliczony. Dokonując ustalenia odnośnie prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w oparciu o ww przepisy prawa należy uwzględnić wszystkie okoliczności faktyczne danej sprawy.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż Stronie po złożeniu poprawnego zgłoszenia rejestracyjnego przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez kontrahenta, również tych które nie zwierają numeru NIP Spółki (wymóg umieszczania numeru NIP na fakturach należy skorygować notą korygującą). Zaznaczyć jednak trzeba, iż powyższe uprawnienie dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych po dniu dokonania rejestracji, tj. złożenia zgłoszenia rejestracyjnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj