Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/226/AB/06
z 31 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/226/AB/06
Data
2006.10.31



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
statek morski


Pytanie podatnika
Dotyczy miejsca świadczenia usług w zakresie obsługi statku pasażerskiego na rzecz kontrahenta holenderskiego.


DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 3 sierpnia 2006r., Nr PP/443-85-1/06, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30 maja 2006r. Spółka zwróciła się Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie wyjaśnienia, gdzie będzie znajdować się miejsce świadczenia usług w przypadku, gdy Spółka zawarła umowę z podmiotem holenderskim, świadczącym na terytorium Holandii kompleksowe usługi transportu wodnego osób (transport, nocleg, wyżywienie). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że Spółka zajmuje się, na rzecz podmiotu holenderskiego i na jego statku, obsługą statku pasażerskiego w zakresie sprzątania, czyszczenia i przygotowywania kajut, czyszczenia i prania chemicznego oraz prasowania pościeli i mundurów, prowadzenia restauracji i baru, organizowania zaopatrzenia dla statku. Kwota wynagrodzenia za świadczoną usługę uwzględniona jest w cenie za transport osób. Trasa rejsu rozpoczyna się w Holandii i nie przebiega przez terytorium Polski.
Zdaniem Spółki miejsce świadczenia usług w zakresie obsługi statku pasażerskiego na rzecz kontrahenta holenderskiego znajduje się w miejscu jego faktycznego świadczenia, tj. poza terytorium Polski.

W odpowiedzi na powyższy wniosek Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wydał postanowienie z dnia 3 sierpnia 2006r., Nr PP/443-85-1/06, w którym uznał stanowisko Jednostki za nieprawidłowe, gdyż przyjął, że zasadnicze znaczenie ma fakt wskazania przez ustawodawcę w art. 83 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, iż stawkę 0% stosuje się do usług związanych z obsługą statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 należących do armatorów morskich, z wyjątkiem usług świadczonych na cele osobiste załogi oraz treść pkt 17 powołanego artykułu, w myśl którego stawkę w wysokości 0% stosuje się także do pozostałych usług służących bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego i ich ładunkom, o których mowa w pkt 1 (tj. m.in. statków wycieczkowych i tym podobnych przeznaczonych głównie do przewozu osób).

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz stanu prawnego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, że Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu nieprawidłowo uznał, że przepisy art. 83 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wskazujące przypadki zastosowania stawki 0%, mąją rozstrzygające znaczenie przy ustalaniu miejsca świadczenia usług.
O miejscu świadczenia usług rozstrzygają bowiem przepisy rozdziału trzeciego ustawy (art. 27 - art. 28). Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 -6 i art. 28, w których zawarto odstępstwa od tej zasady w odniesieniu do określonych usług. W celu zatem ustalenia miejsca świadczenia usług należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy usługi te nie są objęte szczególnymi regulacjami. Ponadto, w przypadku ewentualnych dalszych wątpliwości w tym zakresie, każdą transakcję należy rozpatrywać w kontekście konstrukcyjnych założeń wspólnego systemu VAT określonych w VI Dyrektywie, do których należy m.in. zasada opodatkowania świadczenia w miejscu konsumpcji.Biorąc pod uwagę powyższe założenia należy uznać, że usługi wykonywane przez Spółkę są usługami pomocniczymi do usług transportu i znajduje do nich zastosowanie przepis art. 27 ust. 2 pkt 3b ustawy.
Analiza językowa terminu "usługi pomocnicze" wskazuje, że termin ten oznacza każdą działalność niezbędną do realizacji usługi podstawowej, uzupełniającą ją i od niej zależną.
Podobne definicje usług pomocniczych funkcjonują w innych państwach unijnych. Wprawdzie w niektórych interpretacjach Państw Członkowskich pojawiają się również opinie, że działalność pomocnicza powinna być rozumiana jako czynności wykonywane przez głównego wykonawcę usługi obok podejmowanych przez niego czynności podstawowych, jednak tę kwestię rozstrzygnął już Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie C-327/94 wskazując, że znaczenie ma rodzaj wykonywanych usług, a nie osoby je wykonujące.
Niewątpliwie obecnie przy realizacji usługi morskiego transportu pasażerskiego nieodzowne jest zapewnienie pasażerom właściwych warunków, tj. zapewnienie posiłków, miejsc noclegowych i podobnych świadczeń wykonywanych przez Spółkę. Ponadto występuje także stosunek zależności tych usług od usługi podstawowej, bez której nie byłoby potrzeby ich wykonywania, a więc przedmiotowe czynności Spółki spełniają kryteria usług pomocniczych.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek i podobne czynności - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.
Treść powołanego wyżej przepisu wskazuje, iż polski ustawodawca pozostawi) otwarty katalog usług pomocniczych do usług transportu, zatem za pomocnicze, poza załadunkiem, rozładunkiem i podobnymi czynnościami, można także uznać wykonywane przez Spółkę czynności w zakresie obsługi statku w trakcie transportowania pasażerów, np. prowadzenia restauracji czy dbanie o higienę na statku. Spółka prawidłowo zatem przyjęła, że miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest miejsce jej faktycznego świadczenia, tj. poza terytorium Polski.

W świetle powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj