Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-97/06/AS
z 2 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-97/06/AS
Data
2006.10.02



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
miejsce parkingowe
najem
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy przychód otrzymywany z tytułu udostępnienia sąsiadowi miejsca do garażowania samochodu podlega opodatkowaniu?


Postanowienie

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie

stwierdza,

że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U z a s a d n i e n i e

Podatnik wraz z żoną, na prawach wspólności małżeńskiej, są współwłaścicielami nieruchomości, zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Na części przydomowej posesji, podatnik udostępnia sąsiadowi miejsce do garażowania samochodu. Z tego tytułu otrzymuje miesięcznie, począwszy od dnia 1 stycznia 2006r., kwotę 30zł.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z otrzymanym przychodem zobowiązany jest do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Pytającego otrzymywany przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle postanowień art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, przychód z najmu stanowi źródło przychodów, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) przychody z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą być również opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

O wyborze formy opodatkowania osiąganych przychodów, decyduje podatnik.

Zgodnie z art. 9 ust. 6 ustawy, dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9 ust. 4 w związku z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów z najmu za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast gdy przychody te będą osiągane w trakcie roku podatkowego (...) oświadczenie należy złożyć - nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z przywołanych przepisów prawa wynika jednoznacznie, że przychody osiągane z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu, a wyboru formy w jakiej przychody te mają być opodatkowane dokonuje Podatnik.

Jeżeli podatnik w przewidzianym przepisami prawa terminie nie dokona zgłoszenia formy opodatkowania - przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze(...), na mocy prawa podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej określonej określonej w art. 27 ustawy.

W sytuacji, gdy nieruchomość będąca przedmiotem najmu, dzierżawy stanowi współwłasność małżeńską, o wyborze formy opodatkowania decydują wspólnie małżonkowie, wskazując w zawiadomieniu zarówno formę opodatkowania oraz czy przychód z najmu opodatkowany będzie przez każdego z nich (od #189; wysokości czynszu), czy tylko przez jednego z małżonków.

Jeżeli takie oświadczenie nie zostanie złożone przez małżonków - przychody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu u każdego z małżonków odrębnie (od #189; wysokości czynszu) na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy, w ciągu roku podatkowego od dochodów z tytułu najmu, sumowanych narastająco, należy bez wezwania wpłacać zaliczki w terminie do 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego. Zasada ta obowiązuje począwszy od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (tj. w 2006r. 2.789,89zł). W terminach płatności zaliczek należy złożyć deklarację PIT-5, natomiast do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym dochody z najmu winny być doliczone do pozostałych dochodów małżonków i wykazane w zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym (PIT-36) według ustalonego wzoru.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot:

  1. składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.):

  2. a) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
    b) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu
    - odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,
  3. dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika,
  4. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne,
  5. wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł,
  6. darowizn przekazanych na cele:

  7. a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,
    b) kultu religijnego
    - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za 2006r. podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali:

do 37.024zł- podatek wynosi 19% minus kwota zmniejszająca podatek 530zł 08gr

ponad 37.024zł do 74.048zł - podatek wynosi 6.504zł 48gr + 30% nadwyżki ponad 37.024zł

ponad 74.048zł do 600.000zł- podatek wynosi 17.611zł 68gr + 40%nadwyżki ponad 74.048zł

ponad 600.000zł - podatek wynosi 227.992zł 48gr + 50% nadwyżki ponad 600.000zł

Obliczony zgodnie z ww. zasadą podatek, zgodnie z przepisami art. 27b ust.1 ustawy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki opłaconej w roku podatkowym na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz.U. Nr 210, poz. 2135).

Podatek może także, zostać pomniejszony - w myśl przepisów art. 27d ust. 1 ustawy - o dokonaną wpłatę (darowiznę) na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Przy czym zmniejszenie podatku obejmuje wpłaty dokonane od dnia 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od dnia 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania i nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwoty stanowiącej 1% podatku należnego, wykazanego w zeznaniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu. Uzgodnienia zawarte miedzy stronami w zakresie udostępnienia części posesji na garażowanie samochodu oraz wysokości opłaty z powyższego tytułu w kwocie 30zł miesięcznie, nie zostały poparte żadną umową. Małżonkowie w terminie do 20 stycznia bieżącego roku nie złożyli oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i nie zadeklarowali, że przychody te opodatkowane będą przez jednego z małżonków. Powyższe oznacza, iż osiągane w 2006r. przychody stanowią źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w 2006r. podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych przez każdego z małżonków po połowie. Ponieważ kwota przychodu w wysokości 30 zł w ujęciu narastającym w ciągu roku 2006 nie przekroczy kwoty 2.790, małżonkowie nie będą musieli składać miesięcznych deklaracji PIT-5 i wpłacać zaliczek na podatek dochodowy. Po zakończeniu roku podatkowego, każdy z małżonków, przychód z tego tytułu w wysokości #189; otrzymanej należności, jest zobowiązany wykazać w zeznaniu rocznym (PIT-36), łącznie z pozostałymi źródłami przychodów osiągniętymi w roku podatkowym, od których naliczony będzie podatek na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu obowiązującej w tym roku skali podatkowej.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj