Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US. XVII/415/87/06
z 3 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US. XVII/415/87/06
Data
2006.08.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
jazda zamiejscowa
obowiązek ustawowy
podróż służbowa (delegacja)
samochód prywatny
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy otrzymany zwrot kosztów pracownikowi z tytułu podróży służbowej (samochodem prywatnym) jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) i art. 21 ust. 1 pkt 23b) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.05.2006 r. w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

W dniu 6.05.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek U. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Płatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów zawartych w ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Wnioskodawca przedstawia następująco stan faktyczny:

Pracownik w oparciu o zawartą umowę z pracodawcą może do celów służbowych używać samochodu prywatnego (własnego). Umowa określa miesięczny limit kilometrów na podróże służbowe. Każdorazowy wyjazd w celach służbowych następuje na podstawie polecenia służbowego (delegacji). Zdaniem wnioskodawcy otrzymany zwrot kosztów pracownikowi z tytułu podróży służbowej (samochodem prywatnym), jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika. Z powyższego wynika, że nieopodatkowane są tylko świadczenia z ww. tytułów, wypłatę których przewidują przepisy ustawy:

  • wyznaczając pracodawcy obowiązek ich wypłaty, bądź
  • wskazując możliwość zwrotu kosztów używania samochodu w pracy.

W pozostałych przypadkach ryczałt samochodowy z tytułu jazd lokalnych jest opodatkowany.

Z treści wniosku płatnika wynika, że kwestia zwrotu kosztów poniesionych przez jego pracowników z tytułu pojazdów stanowiących ich własność dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych nie wynika z obowiązku ustawowego. A zatem otrzymane przez pracowników wnioskodawcy świadczenia, stanowiące zwrot ww. kosztów nie korzystają ze zwolnienia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj