Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-44/06/MM
z 14 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-44/06/MM
Data
2006.09.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara umowna
koszty uzyskania przychodów
przychód
rezerwy


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu roku 2004 kar umownych z tytułu zwłoki w oddaniu obiektu i powiększenia przychodu podatkowego o kwotę rozwiązania rezerwy na należności z uwagi na uregulowanie wierzytelności.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.08.2006r (data wpływu 09.08.2006r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu roku 2004 kar umownych z tytułu zwłoki w oddaniu obiektu i powiększenia przychodu podatkowego o kwotę rozwiązania rezerwy na należności z uwagi na uregulowanie wierzytelności.


postanawia


potwierdzić stanowisko podatnika.


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona jest następcą prawnym Przedsiębiorstwa "X", które podpisało umowę z firmą "Y" S.A na wykonanie inwestycji. Powyższa umowa przewidywała naliczenie kary umownej z tytułu zwłoki w oddaniu obiektu.

Po ogłoszeniu upadłości "Y" S.A. w 2001 r. Strona zgłosiła wierzytelności do sądu i jednocześnie utworzyła rezerwę na należności w wysokości zafakturowanej sprzedaży netto w ciężar uzyskania przychodów.

W 2004 r. postanowieniem Sąd uznał zgłoszoną wierzytelność w części pomniejszając ją o kary umowne za zwłokę w oddaniu obiektu.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka uważa, że należy skorygować zeznanie roczne CIT-8 za 2004 r. zaliczając kary umowne do kosztów uzyskania przychodu natomiast przychody podatkowe powiększyć o kwotę rozwiązania rezerwy na należności uznane przez Sąd w wysokości kary umownej.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 22 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Kara umowna, o której mowa w złożonym wniosku, nie została wymieniona jako jedna z kategorii kar umownych wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie ww. przepisu art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z powyższego wynika, że zapłacona kara stanowić będzie dla Spółki koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedmiotowy wydatek mieści się w zakresie wydatków, o których mowa w ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako związany z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę - wynika z umowy o wykonanie inwestycji, może być kwalifikowany jako pośrednio związany z przychodem Spółki.

W świetle art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., koszt uzyskania przychodów stanowiły rezerwy tworzone na pokrycie wierzytelności zarachowanych uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt 1 - tj. m.in. w sytuacji, gdy została ogłoszona upadłość dłużnika (art. 16 ust. 2a pkt 1 lit. a).

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że w roku 2001 nastąpiło ogłoszenie upadłości dłużnika w związku z czym zaliczenie w 2001 r. rezerwy na pokrycie wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów znajduje oparcie w powyższych przepisach, pod warunkiem uprzedniego zarachowania wierzytelności do przychodów należnych.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych... (Dz.U. Nr 169, poz. 1384) rezerwy zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie w/w art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią przychody w rozumieniu art. 12 ust.1 w tej części, w jakiej nastąpi ich rozwiązanie lub wykorzystanie w inny sposób.

Stosownie do postanowień art. 7 cyt. ustawy z 30.08.2002 r. powyższy przepis ma zastosowanie do dochodów (strat) uzyskanych od 01.01.2003 r. W związku z powyższym zaliczenie do przychodów 2004 r. rozwiązanej rezerwy w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

Mając na uwadze wskazane wyżej przepisy, organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że przedmiotem rozpatrywania jest stan faktyczny przedstawiony we wniosku, natomiast załączniki do wniosku nie podlegają analizie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj