Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/VIIA/415-40/06/EW
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/VIIA/415-40/06/EW
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
opodatkowanie
rezydencja
stypendium naukowe


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować dochody uzyskane za granicą z tytułu stypendium amerykańskiego wypłacanego w 2005 i 2006 roku ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanawia Pana stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 4 maja 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania dochodów małżonków w latach 2005-2006 przebywających od 1 sierpnia 2005r. w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, prowadzących badania na tamtejszym uniwersytecie, uznać za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż każde z małżonków otrzymuje od amerykańskiego uniwersytetu stypendium i ma tytuł badacza-stypendysty.Ze względu na wcześniejszy pobyt w Stanach Zjednoczonych jedno z małżonków uzyskało od 2006r. status rezydenta podatkowego w USA.

Pytanie Podatnika:

Jak należy opodatkować dochody uzyskane za granicą z tytułu stypendium amerykańskiego wypłacanego w 2005 i 2006 roku ?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 44 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy przebywający czasowo za granicą podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek od dochodów osiąganych za granica w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju.We wniosku Podatnik wskazuje, iż przychód otrzymywany przez małżonków od amerykańskiego uniwersytetu stanowi stypendium i zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) część tego przychodu w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu zagranicznych podróży służbowych za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium, jest wolna od podatku dochodowego. Ponieważ podatnicy nie otrzymywali innych dochodów z zagranicy, nie prowadzili działalności gospodarczej i nie byli zobowiązani do doliczenia dochodu małoletnich dzieci, przychód z opisanego wyżej stypendium pomniejszony o równowartość diety z tytułu zagranicznych podróży służbowych do USA (46 USD w latach 2005 i 2006) za każdy dzień otrzymywania stypendium powinien być zgłoszony w punktach C.1.5 (pole 51) i C.2.5 (pole 78) zeznania PIT-37.W stosunku do osoby mającej status rezydenta podatkowego USA, Podatnik wskazuje, iż zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie ta osoba podlegała w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.Przepis art. 44 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdaniem Podatnika ma zastosowanie w przypadku powrotu do kraju z zamiarem dłuższego pozostania. Jeśli jednak podatnik przyjedzie do Polski na krótki czas (np. celem odwiedzin lub załatwienia spraw urzędowych) a następnie będzie kontynuować czasowy pobyt za granicą i nadal osiągać tam dochody, wtedy nie jest zobowiązany do wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy podczas tego krótkiego pobytu w Polsce.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2a ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 23a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu:a) stypendiów - w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium. Zgodnie z przepisem art. 44 ust. 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19% tych dochodów, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju. Z informacji przedstawionej we wniosku wynika, iż w 2005 (od dnia 1 sierpnia) i 2006 roku jeden z małżonków mający nieograniczony obowiązek podatkowy, otrzymuje stypendium z USA, w związku z czym winien wykazać kwotę uzyskanego stypendium w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2005 i 2006 tj. PIT-36 (za 2005r. w części D.1. wiersz 8), pomniejszoną o równowartość przysługujących diet - zgodnie z wyżej wskazanym przepisem art. 21 ust. 1 pkt 23a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Jeżeli do jednego z małżonków ma zastosowanie przepis art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza to, iż podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej w Polsce. Fakt przebywania w Polsce ( urlop, odwiedziny lub załatwianie spraw służbowych) nie rodzi obowiązku wpłaty zaliczek na podatek dochodowy, przepis art. 44 ust. 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do podatników o których mowa w art. 3 ust. 1 (mających nieograniczony obowiązek podatkowy) czasowo przebywających za granicą i uzyskujących dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj