Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/415/art.14a-39/06/EW
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/415/art.14a-39/06/EW
Data
2006.06.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
opodatkowanie dochodów kapitałowych
rozliczanie (rozliczenia)


Pytanie podatnika
1. czy przychód ze sprzedaży akcji zakupionych przed 1 stycznia 2004r. objęty jest rozliczeniem podatkowym, czy sprzedaż akcji winna być wykazana w PIT-38 i czy należy zapłacić podatek od sprzedaży akcji ?
2. na podstawie jakich dokumentów należy dokonać rozliczenia,
3. co stanowi podstawę rozliczenia podatkowego, tu Podatnik wskazuje, iż jest to różnica pomiędzy wartością zakupu, a wartością sprzedaży akcji.
W jaki sposób i jakie koszty można uwzględnić ?
4. jakich kursów USD należy użyć przy obliczaniu różnicy pomiędzy zakupem a sprzedażą akcji, czy powinien to być kurs z dnia sprzedaży, czy kurs z dnia pojawienia się kwoty na koncie w polskim banku,
5. jaka stawka podatku powinna być zastosowana w sytuacji istniejącej umowy zawartej pomiędzy Polską a USA o unikaniu podwójnego opodatkowania,
6. co to jest załącznik PIT/ X, powstała wątpliwość czy obowiązuje Podatnika ten załącznik ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 07.04.2006r. (data wpływu do Urzędu w dniu 20.04.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 17.05.2006r. (data wpływu do Urzędu w dniu 31.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego rozliczenia dochodu w PIT-38 zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2005 uzyskanego ze sprzedaży akcji za granicą, uznać za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż akcje jednej z amerykańskich korporacji Podatnik nabywał będąc pracownikiem polskiego oddziału tejże korporacji, w ramach specjalnego programu. Część miesięcznego wynagrodzenia (10%) przeznaczał na zakup akcji swojej firmy po preferencyjnej cenie.W 2005r. Podatnik dokonał sprzedaży części akcji, w związku z czym zadaje następujące pytania.

Pytania podatnika:

1. czy przychód ze sprzedaży akcji zakupionych przed 1 stycznia 2004r. objęty jest rozliczeniem podatkowym, czy sprzedaż akcji winna być wykazana w PIT-38 i czy należy zapłacić podatek od sprzedaży akcji ?2. na podstawie jakich dokumentów należy dokonać rozliczenia, 3. co stanowi podstawę rozliczenia podatkowego, tu Podatnik wskazuje, iż jest to różnica pomiędzy wartością zakupu, a wartością sprzedaży akcji. W jaki sposób i jakie koszty można uwzględnić ? 4. jakich kursów USD należy użyć przy obliczaniu różnicy pomiędzy zakupem a sprzedażą akcji, czy powinien to być kurs z dnia sprzedaży, czy kurs z dnia pojawienia się kwoty na koncie w polskim banku,5. jaka stawka podatku powinna być zastosowana w sytuacji istniejącej umowy zawartej pomiędzy Polską a USA o unikaniu podwójnego opodatkowania,6. co to jest załącznik PIT/ X, powstała wątpliwość czy obowiązuje Podatnika ten załącznik ?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Podatnik wskazuje, że dysponuje wyciągami ze stanu konta, przesyłanymi co miesiąc przez brokera, potwierdzającymi wpływ kwot na konto. Transakcje sprzedaży dokonywane były przez internet i Podatnik może wydrukować dane dotyczące wartości zakupu (i sprzedaży) sprzedawanych akcji. Podatnik wskazuje na koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego, koszty dotyczące sprzedaży, transferu pieniędzy na konto bankowe w Polsce, prowizji pobieranych przez bank.Podatnik dokonał rozliczenia dochodu na formularzu zeznania podatkowego PIT-38.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Z postanowień art. 10 ust. 1 pkt 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż jednym ze źródeł przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych.Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny oraz podzielając stanowisko Podatnika dotyczące rozliczenia dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji za granicą w PIT-38 Naczelnik udziela odpowiedzi na pytania zawarte we wniosku:

Ad.1. przepis art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) stanowi, iż przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat), uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r. W przepisie art. 52 ust. 1 pkt b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o papierach wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 z późn. zm.).Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy - prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi: publiczny obrót papierami wartościowymi nie obejmuje proponowania nabycia akcji spółki z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącej emitentem papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na zagranicznym rynku regulowanym, jeżeli propozycja ta jest skierowana do pracowników spółki od niej zależnej zgodnie z art. 4 pkt 16, z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nawet wówczas gdy spełnione są ogólne przesłanki określające definicję publicznego obrotu, a więc:a) proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych,b) przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób,c) jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.W świetle powyższych regulacji oraz przekazanych przez podatnika informacji, dochód uzyskany ze sprzedaży akcji zakupionych przed 1 stycznia 2004r. nie korzysta ze zwolnienia.

Ad.2. dokumentem na podstawie, którego możliwe jest dokonanie rozliczenia dochodu ze sprzedaży akcji, stanowi dokument potwierdzający uzyskanie przychodu (tu: wyciągi bankowe)

Ad.3. Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem, o którym mowa w ust. 1 zgodnie z art. 30b ust. 2, jest:1) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust.1f ust.1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,2) różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,3) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,4) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38,5) różnica między wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e- osiągnięta w roku podatkowym.Przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji.Dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (wg skali podatkowej) oraz art. 30c (wg stawki 19 % uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym w świetle cytowanych przepisów podlegać będzie dochód stanowiący różnicę między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu, które stanowić będzie cena nabycia akcji, powiększona o koszty transakcji.

Ad.4. Zgodnie z art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Koszty uzyskania przychodów można podzielić na dwie kategorie - koszty bezpośrednio związane z transakcją - czyli cena zapłacona za dany papier wartościowy (tu: akcje) oraz koszty pośrednie czyli związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, np. koszty prowizji, koszty związane z założeniem (utrzymaniem) rachunku czy koszty transferu papierów wartościowych, odsetki od kredytów zaciągniętych na zakup akcji, jeżeli są bezpośrednio związane z nabyciem zbywanych papierów wartościowych.

Ad.5. uzyskany w walucie obcej przychód, stosownie do przepisu art. 11 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.

Ad.6. zgodnie z cytowanym przepisem art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Jeżeli podatnik, na którym w Polsce ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy - osiąga dochody ze zbycia papierów wartościowych zarówno na terytorium Rzeczypospolitej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą (art. 30b ust.5a). Zasadę tą stosuje się odpowiednio w przypadku podatnika uzyskującego wyżej wymienione dochody wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (art. 30b ust. 5b).

Ad. 7. PIT/X jest informacją o zryczałtowanym podatku dochodowym w roku podatkowym: część B.1. zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu z remanentu likwidacyjnego, część B.2. zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 45. ust. 3b ustawy, z wyjątkiem podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, część B.3. zryczałtowany podatek dochodowy, obliczony od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Powyższy załącznik nie dotyczy. Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj