Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-88/06/DC
z 19 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-88/06/DC
Data
2006.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
likwidacja
pamięć kasy rejestrującej
spis z natury


Pytanie podatnika
- Czy, będąc czynnym podatnikiem VAT wykonującym niżej wymienione czynności opodatkowane: a) działalność gospodarcza w zakresie handlu b) najem niezabudowanej nieruchomości stanowiącej majątek własny (nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą) na cele niemieszkalne w przypadku likwidacji działalności gospodarczej i kontynuowania najmu, należy sporządzić spis z natury?- Czy w mojej sytuacji, w chwili likwidacji działalności gospodarczej, zajdzie obowiązek wynikający z zapisów § 5 ust. 8, określony w zał. Nr 4, Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, tj. odczytanie zawartości pamięci kasy rejestrującej?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. nr 60 poz. 60 ze zm.) Postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione, we wniosku z dnia 11.09.2006 r. o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego. Jest czynnym podatnikiem VAT, obroty ewidencjonuje za pomocą kasy fiskalnej. Jednocześnie wynajmuje grunt stanowiący majątek własny, na potrzeby działalności gospodarczej innego podmiotu. Z dniem 30 września b.r. zamierza zlikwidować działalność gospodarczą, natomiast nadal będzie osiągać przychody z najmu gruntu. Aktualnie Podatnik prowadzi wyprzedaż towarów, jednak na dzień likwidacji działalności z pewnością pozostanie niewielka ilość towarów, które w przyszłości mogą być sprzedane, przekazane na cele osobiste bądź zniszczone po utracie wartości użytkowej.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy, podatnik, będący osoba fizyczną, zobowiązany jest do sporządzenia i opodatkowania remanentu likwidacyjnego w sytuacji określonej w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Przepis ten stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, co wynika z art. 14 ust. 4 ustawy. W takim przypadku, zgodnie z art. 14 ust. 5, podatnik jest zobowiązany sporządzić spis z natury.W mojej ocenie cytowane powyżej przepisy nie znajdą zastosowania w mojej sytuacji, bowiem nie zaprzestanę wykonywania czynności opodatkowanych, ograniczę jedynie ich rodzaj. Najem gruntu spełnia wymogi działalności gospodarczej zdefiniowanej w ustawie o VAT, wymieniony jest również w klasyfikacjach statystycznych. Najem nieruchomości o charakterze niemieszkalnym podlega opodatkowaniu stawka podatku w wysokości 22%. W mojej sytuacji nie zajdzie potrzeba sporządzania remanentu likwidacyjnego, bowiem będę kontynuować wykonywanie czynności opodatkowanych, składać deklaracje VAT-7.Likwidacja działalności gospodarczej zostanie przeprowadzona dla potrzeb podatku dochodowego oraz wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej. Nie zmieni się natomiast mój status podatnika podatku VAT i nie zajdzie potrzeba sporządzenia zgłoszenia VAT-Z. W związku z faktem, iż nie mogę wykluczyć wykonania czynności, o których mowa w art. 111 ust. 21 ustawy (sprzedaży- pozostałych po likwidacji towarów handlowych - na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej), nie powinnam wypełniać wymogów § 5 ust.8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, celem dokonania z udziałem pracownika Urzędu Skarbowego czynności określonych w załączniku nr 4 tj. odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej. Odczytanie pamięci możliwe będzie dopiero po wyzbyciu się wszystkich towarów i faktycznym zaprzestaniu sprzedaży za rzecz osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:� Art. 14 ustawy z dnia 11marca.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) � § 5 ust.8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Stosownie do postanowień zawartych w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa a w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. W myśl art. 14 ust. 4 ustawy powyższy przepis stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W takim przypadku zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy podatnik jest zobowiązany sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych

Pod pojęciem towaru zgodnie z uregulowaniami art. 2 pkt.6 ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on zobowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Mając na uwadze przytoczone przepisy należy stwierdzić, że podatnik jest zobowiązany zgłosić zaprzestanie działalności, tylko jeżeli w ogóle nie wykonuje czynności podlegającej opodatkowaniu. W przypadku zmiany zakresu wykonywanych czynności, gdy status podatnika jako podatnika VAT nie zmieni się, to w myśl art. 96 ust. 12 ustawy - jest on zobowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zamiana. Z przedstawionego przez Wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka nie zaprzestanie wykonywać czynności opodatkowanych, będzie nadal podatnikiem podatku VAT z tytułu najmu niezabudowanej nieruchomości.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawa, nie będzie Pani zobowiązana do sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ustawy.

Odnośnie kwestii, czy w opisanym stanie faktycznym zajdzie obowiązek wynikający z zapisów § 5 ust. 8 powołanego wcześniej rozporządzenia , tj. odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku informuje: Zgodnie z § 5 ust. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z póź. zm.) - zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia, czyli sporządzenia protokołu czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej. W opisanej sytuacji obowiązek , o którym mowa § 5 ust. 8 powołanego rozporządzenia powstaje z chwilą zakończenia pracy w trybie fiskalnym przez kasę.

Reasumując, w chwili likwidacji działalności handlowej nie ma Pani obowiązku do dokonania czynności opisanej w § 5 ust. 8 powołanego rozporządzenia, jeżeli w dalszym ciągu będzie dokonywana sprzedaż na rzecz osób, o których mowa w art. 111 ustawy o VAT, tj. sprzedaż pozostałych po likwidacji towarów handlowych opodatkowanych VAT.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj