Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
pp-1-005/165/06
z 17 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pp-1-005/165/06
Data
2006.10.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
usługi naprawy pojazdów samochodowych


Pytanie podatnika
Strona zwróciła się z zapytaniem czy otrzymaną kwotę za szkodę całkowitą od ubezpieczyciela należy potraktować jako usługę i wystawić fakturę VAT w kwocie brutto równej przekazanej kwocie netto przez ubezpieczyciela?


Podatnik jest właścicielem firmy zajmującej się min. naprawą powypadkową samochodów. W sytuacji gdy zostanie ustalona szkoda całkowita pojazdu osoby fizycznej ubezpieczyciel wycenia szkodę wg. ceny netto i te kwotę przekazuje na naprawę. Szkoda całkowita jest ustalana, kiedy świadczenie za szkodę przewyższa 70% wartości rynkowej pojazdu. Jeśli jest szkoda niecałkowita ubezpieczyciel otrzymuje fakturę VAT wystawioną na osobę fizyczną i przekazuje całą kwotę brutto. Strona zwróciła się z zapytaniem czy otrzymaną kwotę za szkodę całkowitą od ubezpieczyciela należy potraktować jako usługę i wystawić fakturę VAT w kwocie brutto równej przekazanej kwocie netto przez ubezpieczyciela? Podatnik uważa, iż wystawienie faktury VAT na otrzymaną kwotę netto od ubezpieczyciela spowoduje, iż będzie musiał pokryć podatek VAT z takiej faktury z własnych środków.

Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art.8 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 (...) Z regulacji art.19 ust 11 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Wg.§ 14 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95 poz.798) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2 W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku Podatnik wykonuje usługę, o której mowa w w/w art.8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jak wynika z wniosku Strona otrzymuje ustaloną przez ubezpieczyciela kwotę wycenionej szkody. W tym zakresie z tytułu otrzymanej kwoty powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług , co zostało uregulowane przez zapis w/w art.19 ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług. Fakturę z tytułu pobranej należności należy wystawić wg. zasad określonych w §14 ust.3 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., a kwotę podatku wylicza się zgodnie ze wzorem podanym w §14 ust.3 pkt 5a mianowicie: ZB x SP KP= ----------- 100 + SP gdzie:KP-oznacza kwotę podatku ZB-oznacza kwotę pobranej części lub całości należności brutto SP-oznacza stawkę podatku

Zatem, Podatnik wystawia fakturę na właściciela samochodu na kwotę brutto w terminie 7 dni od dnia wpływu na jego konto kwoty przelanej przez ubezpieczyciela. Obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wykonania usługi- art.19 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże przepisy przedmiotowej ustawy przewidują wyjątki od tej zasady – określenie szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Tak więc w sytuacji opisanej we wniosku obowiązek podatkowy powstanie w momencie uregulowanym przez art.19 ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług tj. z chwilą otrzymania zaliczki.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj