Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-74/06
z 13 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-74/06
Data
2006.10.13



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
obowiązki spadkobierców
odpowiedzialność spadkobiercy
remanent likwidacyjny
śmierć


Pytanie podatnika
braku obowiązku spadkobiercy podatnika VAT do sporządzenia remanentu likwidacyjnego dla podatku od towarów i usług na dzień śmierci spadkodawcy


Pismem z dnia 11 lipca 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 13.07.2006r.) Pani X zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej braku obowiązku spadkobiercy do sporządzenia remanentu likwidacyjnego dla podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni wskazała, że mąż, jako osoba fizyczna, prowadził samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Zmarł 18 maja 2006r.. Deklaracja podatkowa VAT-7 dla podatku od towarów i usług za kwiecień 2006r. została złożona przez biuro rachunkowe po śmierci Podatnika, zaś za maj 2006r. Pani X jako spadkobierczyni, dokonała rozliczenia i złożyła deklarację VAT-7 oraz uiściła należności wynikające ze złożonych deklaracji. Wnioskodawczyni nie kontynuuje prowadzonej działalności. Pytająca ma wątpliwości, w zakresie:

- czy ma obowiązek wykonać remanent likwidacyjny;- czy ma obowiązek rozliczyć uzyskane przychody męża podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na dzień 18.05.2006r. i złożyć deklaracje VAT-7 za kwiecień i maj 2006r.;- czy ma obowiązek zapłacenia zobowiązań podatkowych wynikających ze złożonych deklaracji.

Zdaniem Pani X nie ma ona obowiązku wykonania remanentu likwidacyjnego. Nie należało też do jej obowiązków rozliczenie uzyskanych w trakcie prowadzonej przez męża działalności należności za wykonane czynności podlegające opodatkowaniu VAT, jak również złożenie deklaracji VAT-7 za kwiecień 2006r. a tym bardziej za maj 2006r.. Tym samym nie powinna płacić zobowiązań podatkowych wynikających ze złożonych deklaracji za te miesiące.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 99 ust. 1 i art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy podatku od towarów i usług, o których mowa w art. 15, obowiązani są, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy oraz obliczania i wpłacania podatku na rachunek urzędu skarbowego.

W świetle art. 15 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ustawa o podatku od towarów i usług definiując pojęcie podatnika oraz działalności gospodarczej określiła krąg podmiotów zobligowanych do dokonywania rozliczeń z tytułu tego podatku. Podmiotowość prawnopodatkowa została nadana między innymi osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, które jako podmiot podatku od towarów i usług obowiązani są do wykonywania czynności określonych w art. 99 i art. 103 cyt. ustawy.

Zdolność prawna osoby fizycznej ustaje z chwilą jej śmierci.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że rozliczenia podatku od towarów i usług mogą być dokonywane jedynie z podatnikiem VAT.

Jednakże, stosownie do art. 97 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem §2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Jednocześnie stosownie do postanowień art. 98 §1 ustawy Ordynacja podatkowa do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowią, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, zaś spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów.

Zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika VAT dokonuje jego następca prawny zgodnie z art. 96 ust. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem spadkobierca nie ma obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego dla podatku od towarów i usług na dzień śmierci spadkodawcy, bowiem realizacja norm prawnych zawartych w postanowieniach art. 14 cyt. ustawy ciąży na podatniku, zaś przepisy ustawy o VAT nie przewidują obowiązku sporządzenia spisu z natury w związku z zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych w wyniku śmierci podatnika, ponieważ prowadziłoby to do sytuacji, w której zobowiązanie podatkowe u podatnika VAT powstałoby po jego śmierci, a więc u podmiotu już nieistniejącego.

Wobec powyższego stwierdzam, że stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę dotyczące braku obowiązku spadkobiercy do sporządzenia remanentu likwidacyjnego dla podatku od towarów i usług w związku na zaprzestanie w wyniku śmierci wykonywania przez spadkodawcę (podatnika VAT) czynności opodatkowanych jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej braku obowiązku spadkobiercy do rozliczenia uzyskanych w trakcie prowadzonej przez męża działalności należności za wykonane czynności podlegające opodatkowaniu VAT, składania deklaracji VAT-7 za kwiecień i za maj 2006r. oraz płacenia zobowiązań podatkowych wynikających z tych deklaracji nastąpi odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj