Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PP-1-005/180/06
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-005/180/06
Data
2006.10.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
trwały zarząd


Pytanie podatnika
Urząd Miejski pyta czy trwały zarząd podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Gmina Kórnik przekazała swojej jednostce organizacyjnej, w trwały zarząd nieruchomość zabudowaną. Jednostka jest zakładem budżetowym, którego działalność polega na dzierżawie i najmie obiektów oraz na organizacji imprez sportowo – kulturalnych, działalność ta przynosi określone dochody. Dodatkowo zakład dotowany jest przez organ założycielski. Przekazanie nieruchomości nastąpiło na podstawie decyzji administracyjnej. Z tytułu trwałego zarządu zakład ponosi na rzecz Gminy coroczną opłatę, która wnoszona jest do 30 – września każdego roku. Od 2004 roku Gmina z tytułu trwałego zarządu naliczała podatek od towarów i usług w wysokości 22%.Urząd Miejski pyta czy trwały zarząd podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ? Zdaniem strony z tytułu trwałego zarządu nalicza się podatek od towarów i usług.

Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „ podatkiem ”, podlegają :1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2.eksport towarów,3.import towarów,4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczeniem usług, jak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Jednakże § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 r. Nr 97 poz. 970 ze zm. ) przewiduje zwolnienia od podatku, ust. 1 pkt 13 tego paragrafu stanowi, iż zwalnia się czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Gmina wykonuje zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. Z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm. ), a do jej zadań własnych należy m.in. gospodarka nieruchomościami. Oddanie nieruchomości w trwały zarząd jest instytucją uregulowaną w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 46 poz. 543 ze zm. ). Zgodnie z art. 43 ust. 1 i 5, art. 44 ust. 1 oraz art. 45 ust. 1 i 2 tej ustawy trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną. Nieruchomości stanowiące przedmiot własności lub przedmiot użytkowania wieczystego Skarbu Państwa oddaje się w trwały zarząd państwowej jednostce organizacyjnej, a nieruchomości stanowiące przedmiot własności lub przedmiot wieczystego użytkowania jednostki samorządu terytorialnego – odpowiedniej samorządowej jednostce organizacyjnej. Trwały zarząd ustanawia się na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony . Trwały zarząd na rzecz jednostki organizacyjnej ustanawia właściwy organ, w drodze decyzji, z zastrzeżeniem art. 60.

Reasumując, przekazanie nieruchomości w trwały zarząd nie wymaga zawarcia umowy cywilnoprawnej, gdyż następuje w drodze decyzji, a zatem Gmina – oddająca nieruchomość jednostce organizacyjnej utworzonej w celu realizacji zadań własnych ma prawo do zwolnienia tej czynności z podatku od towarów i usług – zgodnie z wyżej podanym przepisem § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług .

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj