Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD/415-44/05
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-44/05
Data
2005.12.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
grunty
podstawa opodatkowania
przychody w naturze
zasiedzenie


Pytanie podatnika
W jaki sposób i w którym momencie ustalić podstawę opodatkowania w związku z nabyciem własności nieruchomości w drodze zasiedzenia ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. nr 8 poz, 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym, odnośnie ustalenia podstawy opodatkowania przy nabyciu nieruchomości gruntowej przez Spółdzielnię w drodze zasiedzenia stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółdzielnię Rzemieślniczą , stanu faktycznego wynika, iż w dniu 1 września 1971 roku na podstawie umowy kupna-sprzedaży Spółdzielnia nabyła nieruchomość gruntową, obejmującą działkę nr (...) o powierzchni 397m2. Umowa ta nie została zawarta w formie aktu notarialnego. Cena sprzedaży, przed denominacją, wynosiła 3800 zł. Około 1971 roku Spółdzielnia weszła również w posiadanie samoistne nieruchomości gruntowej - działki nr (...) o powierzchni 11a 3 m2. W latach 1971 -1978 Spółdzielnia na w/w działkach wybudowała z własnych środków budynek magazynowy oraz pawilon biurowo - usługowy.Regulując stan prawny wymienionych nieruchomości Spółdzielnia wszczęła postępowanie przed Sądem Rejonowym w (...). Na podstawie postanowienia w/w Sądu z dnia 28 kwietnia 2005 roku stwierdzono, że Spółdzielnia nabyła przez zasiedzenie z dniem 1 stycznia 2002 roku własność nieruchomości położonej w (...) oznaczonej jakoparcele gruntowe nr (...) i (...). Postanowienie stało się prawomocne z dniem 20 maja 2005 roku.

W dniu 18 listopada 2005 roku Spółdzielnia wystąpiła z zapytaniem: „W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania w związku z nabyciem nieruchomości? Według jakiego momentu należy ustalić stan rzeczy oraz cen rynkowych do przyjęcia wartości nabytej nieruchomości w drodze zasiedzenia"?
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w celu ustalenia podstawy opodatkowania należy zastosować brzmienie art. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ( Dz. U. z 2004 r. Nr 142. póz.1514) : „Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru".

Tutejszy organ podatkowy, po rozpatrzeniu stanu faktycznego i zdania wnioskodawcy, stwierdza co następuje: Spółdzielnia Rzemieślnicza będąc osobą prawną, podlega ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) i stosownie do jej postanowień winna ustalić podstawę opodatkowania w związku z uzyskaniem przychodu z tytułu nieodpłatnego nabycia nieruchomości.

W myśl art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Stan rzeczy oraz cen rynkowych do przyjęcia wartości nabytej nieruchomości w drodze zasiedzenia należy ustalić według momentu powstania obowiązku podatkowego, tj. na dzień 1 stycznia 2002 r.

W świetle powyższego, stanowisko zawarte we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia, tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących; - nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie :Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj