Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PP.406/48/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.406/48/05
Data
2005.11.07



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dzierżawa
odliczenie podatku od towarów i usług
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur dokumentujących dzierżawę?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pkt II.2 Państwa wniosku z dnia 22.07.2005 r., nr (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uzupełnionego pismem z dnia 10.10.2005 r., nr (...) stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.08.2005 r. (...) Spółka z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie z podaniem o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. Podanie zostało uzupełnione w dniu 11.10.2005 r. poprzez sprecyzowanie stanowiska oraz zapytania Podatnika.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że Spółka z o.o. w 2002 r. zawarła umowę dzierżawy centrali telefonicznych. W marcu 2003 r. Podatnik uzyskał informację, że dzierżawione przez niego centrale telefoniczne nie są własnością firmy, z którą podpisano umowę dzierżawy. Spółka z o.o. przestała więc przyjmować faktury dokumentujące dzierżawę, ponadto zawiadomiła Prokuraturę o zaistniałej sytuacji. Postępowanie prokuratorskie zostało umorzone, również sąd apelacyjny nie dopatrzył się uchybień w zawartej umowie dzierżawy.
W dniu 26.07.2005 r. Spółka z o.o. podpisała ponowną umowę dzierżawy z firmą P.P.H.U. (...). Postanowienia tej umowy mają zastosowanie za okres od 01.06.2004 r. do 31.12.2010 r. Za wyżej wymieniony okres wydzierżawiającemu należy się łączna kwota 1.178.000 zł netto, która będzie płacona w 60 ratach miesięcznych, płaconych do 15 dnia każdego miesiąca począwszy od września 2005 r. na podstawie faktur wystawianych przez wydzierżawiającego.
Zdaniem Podatnika prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur dokumentujących dzierżawę powstaje w rozliczeniu za okres, w którym Podatnik otrzymał fakturę lub w miesiącu następnym.

Dokonując oceny i analizy przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl przepisów art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 11 cytowanej wyżej ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Powyższe oznacza, że Podatnik może odliczyć podatek naliczony na podstawie faktur dokumentujących czynsz dzierżawny w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę lub w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy, pod warunkiem spełnienia pozostałych przepisów regulujących zasady odliczania podatku od towarów i usług.

W sprawie terminów składania deklaracji korygujących Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie swoje stanowisko zawarł w postanowieniu z dnia 06.10.2005 r., nr PP.406/45/05.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj