Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/294/05
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/294/05
Data
2006.01.23



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
licencja
obniżenie podatku należnego
otrzymanie faktury
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej udzielenie licencji w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpoznaniu zażalenia Spółki z dnia 10.11.2005 r. na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 02.11.2005 r., nr DP3/443-89/05/TZ/8611 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

zmienia przedmiotowe postanowienie uznając,
iż zawarta w nim ocena prawna
stanu faktycznego przedstawionego we wniosku nie jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 21.09.2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że w dniu 25 lipca 2005 r. Spółka otrzymała fakturę VAT dokumentującą udzielenie licencji na okres od 1 czerwca 2005 r. do 1 czerwca 2006 r., wystawioną w dniu 20 lipca 2005 r. Termin płatności z w/w faktury (za cały okres usługi) przypadał na 10 sierpnia 2005 r.
Zapytanie dotyczyło prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z przedmiotowej faktury w miesiącu, w którym fakturę otrzymano, tj. w miesiącu lipcu 2005 r.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 02.11.2005 r., nr DP3/443-89/05/TZ/78611, wydanym na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 Ordynacji podatkowej, stwierdził, że w świetle art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy u sprzedawcy licencji w przedmiotowym przypadku powstał 10 sierpnia 2005 r. - z chwilą upływu terminu płatności - przy założeniu, że sprzedawca nie otrzymał części lub całości zapłaty przed tym terminem. Z dyspozycji art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego uwarunkowane jest wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2, 4, 7 oraz 9-11 w/w ustawy. W opisanym przypadku obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstał, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy, w dniu 10 sierpnia 2005 r., ponieważ usługa nie została wykonana, stąd u nabywcy prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało nie wcześniej niż w miesiącu sierpniu 2005 r.

Na powyższe postanowienie Spółka zażaliła się pismem z dnia 10.11.2005 r.,podnosząc m.in. że w świetle art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług odliczenia kwoty podatku naliczonego można dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę lub za następny okres rozliczeniowy, jeżeli usługa nie została wykonana, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy. Wobec powyższego, Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w przedmiotowej fakturze w rozliczeniu za miesiąc lipiec 2005 r. lub miesiąc następny. Spółka na potwierdzenie słuszności swojego stanowiska przytacza treść decyzji Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu, prezentowanej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (...). Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy).

W art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług określono, że w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje dopiero z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Powyższej zasady nie stosuje się do przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy.

Zgodnie z § 15 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w związku z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura dokumentująca czynność udzielenia licencji nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Przy czym obowiązek podatkowy z tytułu usług udzielenia licencji powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotowa faktura została wystawiona prawidłowo - stosownie do § 15 ust. 2 w/w rozporządzenia oraz że Spółka otrzymała ją w miesiącu lipcu 2005 r. Zatem Spółce przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej udzielenie licencji, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę, tj. w rozliczeniu za miesiąc lipiec 2005 r.

Tym samym wyjaśnienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało nie wcześniej niż w miesiącu sierpniu 2005 r. należy uznać za naruszające postanowienia art. 86 ust. 12 w związku z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna. Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5, z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj