Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-62-1-GK/06
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-62-1-GK/06
Data
2006.10.25



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
podwykonawstwo
spedycja
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Czy w przypadku gdy Spółka zleca podwykonawcy wykonanie całej usługi wymienione w pkt 1, tj. usługi obsługi spedycyjnej poza bocznicą, prawo do zastosowania stawki VAT 0% na odcinku granica Polski - pierwsze miejsce rozładunku ma tylko Spółka (działająca na zlecenie importera) czy także podwykonawca usługi ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku przedstawione w piśmie z dnia 25 lipca 2006 r., jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25 lipca 2006 r. nr DN/NF/2124/06 ( złożonym w tut. Urzędzie 26 lipca 2006 r.) Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka wykonuje działalność spedycyjno - przewozową na dzierżawionej bocznicy kolejowej. W ramach zawartych z kontrahentami umów Spółka oferuje m.in. usługę kompleksowej obsługi spedycyjno - transportowej związanej z importem towarów. Usługa składa się z następujących elementów:

1.Usługa spedycyjna poza bocznicą, która jest zlecana podwykonawcy. Ta część usługi obejmuje zarówno transport jak i dodatkowe usługi spedycyjne nierozerwalnie związane z transportem, bez których transport nie mógłby być wykonywany np.:

  • ważenie wagonów w ramach spedycji,
  • tarowanie wagonów w ramach spedycji,
  • nadzór na ważeniem wagonów szerokotorowych,
  • inne usługi wykonywane w ramach spedycji.

2.Obsługa transportowa na terenie bocznicy - ta część usługi obejmuje transport wagonów po bocznicy realizowany przez Spółkę na miejsce wskazane przez importera w celu dokonania rozładunku. Jest to ostatni etap kończący rozpoczętą poza bocznicą obsługę spedycyjną.

Ponadto Spółka poinformowała, iż zarówno Spółka, jak i podwykonawca dysponują kopią dokumentu SAD oraz międzynarodowego list przewozowego.

Spółka zadała pytanie czy w przypadku gdy zleca podwykonawcy wykonanie całej usługi wymienione w pkt 1, tj. usługi obsługi spedycyjnej poza bocznicą, prawo do zastosowania stawki VAT 0% na odcinku granica Polski - pierwsze miejsce rozładunku ma tylko Spółka (działająca na zlecenie importera) czy także podwykonawca usługi.

W opinii Podatnika doliczenie kosztów obsługi spedycyjnej wykonanej poza bocznicę do podstawy opodatkowania w imporcie towarów realizowanej faktycznie przez podwykonawcę działającego na zlecenie Spółki (a nie importera) upoważnia zarówno Spółkę działającą na zlecenie importera jak i podwykonawcę do zastosowania stawki VAT 0%, przy założeniu, że oba podmioty dysponują kopiami dokumentów SAD i listu przewozowego, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 204 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą").

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

ponadto zgodnie z pkt 3 powołanego art. 83 ust. 3 ustawy przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa m.in. w pkt 1. Jednocześnie zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2. Natomiast pkt 2 cytowanego art. 83 ust. 5 ustawy stanowi, iż dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Jednocześnie zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. - zwanego dalej "rozporządzeniem") obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego, jednocześnie zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się w przypadku posiadania przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy.

Powyższy stan prawny powoduje, iż w przedstawionym stanie faktycznym usługi wykonywane zarówno przez Spółkę, jak i podwykonawcę Spółki należy uznać za usługi transportu międzynarodowego opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0% w przypadku posiadania dokumentacji, o której mowa w powołanych art. 83 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy tj. m.in. potwierdzonej za zgodność z oryginałem kopii karty 8 SAD, jeśli będzie z niej wynikało, iż oryginał tego dokumentu został potwierdzony przez urząd celny, oraz będzie jednoznacznie wynikało, iż wartość wykonywanych usług została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj