Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-267-299/06/AJ
z 5 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-267-299/06/AJ
Data
2006.10.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
restrukturyzacja
składniki majątkowe
wkład
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Podatnik wnosi o wyjaśnienie czy opisana Działalność Hotelarska składająca się ze wskazanych składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu atr. 4a pkt 4 updop.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 16.08.2006 r.


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik ("Spółka") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie działalności hotelarskiej - jest właścicielem siedmiu hoteli. Równocześnie posiada 100 % udziałów w innej spółce z o.o. ("MP")

W związku z planowaną restrukturyzacją prowadzonej działalności Spółka planuje wnieść jako wkład niepieniężny do w/w spółki powiązanej zespół składników materialnych i niematerialnych ("Działalność Hotelarska"), na który składają się:

- Hotele A, P i S ("Hotele");

- nieruchomość o powierzchni ok. 3,2 ha obejmująca wyodrębnione pod względem prawnym działki gruntu, na których znajdują się Hotele oraz parking - Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości, a właścicielem m. st. Warszawa, dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta;

- wyposażenie, należności i inne składniki majątkowe związane z działalnością związaną z Hotelami oraz parkingiem;

- wszelkie umowy i zobowiązania związane z działalnością będącą przedmiotem wkładu niepieniężnego.

Hotele oraz parking są położone w jednej lokalizacji w Warszawie i stanowią ogrodzony kompleks stanowiący wspólną infrastrukturę techniczną. Każdy z Hoteli ma odrębny personel, którym zarządza menedżer danego obiektu. W wyniku planowanej transakcji pracownicy zostaną przeniesieni do pracy u nowego pracodawcy w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy (przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę). Parking zarządzany jest obecnie przez zewnętrznego operatora na podstawie umowy zawartej z Podatnikiem. Wszelkie prawa i obowiązki wynikające z tego tytułu będą również przeniesione.

Poszczególne Hotele nie stanowią wydzielonych oddziałów ani filii i nie sporządzają samodzielnie bilansów. Niemniej jednak każdy z Hoteli sporządza odrębne raporty finansowe dla celów zarządczych, które umożliwiają wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z każdym z hoteli.

MP po dokonaniu przedmiotowej transakcji będzie kontynuowała Działalność Hotelarską w oparciu o nabyte składniki majątkowe.

Podatnik wnosi o wyjaśnienie, czy opisana Działalność Hotelarska składająca się ze wskazanych składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, składający się na prowadzoną przez Spółkę Działalność Hotelarska zespół składników materialnych i niematerialnych oraz istniejące pomiędzy tymi składnikami powiązania o charakterze organizacyjno - gospodarczym spełniają kryteria przewidziane w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W opinii Spółki na gruncie w/w ustawy z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa mamy do czynienia jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych;

- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

- składniki są przeznaczone do realizacji konkretnych zadań gospodarczych;

- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Podatnik uważa, że w analizowanym stanie faktycznym mamy do czynienia ze zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. działalności hotelarskiej oraz wynajmu miejsc parkingowych.

Biorąc pod uwagę w szczególności fakt, że Hotele zarządzane są przez poszczególnych menedżerów i posiadają własnych pracowników, w opinii Spółki, w pełni uzasadnione jest twierdzenie, że Działalność Hotelarska jest wyodrębniona pod względem organizacyjnym w ramach działalności Spółki.

Jeżeli chodzi o przesłankę wyodrębnienia finansowego to, zdaniem Spółki, nie należy rozumieć tego pojęcia jako samodzielności finansowej. lecz jako taki sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa, w ramach którego jest możliwe wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z danym rodzajem działalności oraz należności i zobowiązań w stosunku do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponieważ dla każdego z Hoteli prowadzona jest ewidencja sprzedaży, a dla celów zarządczych przygotowywane są odrębne rachunki zysków i strat oraz budżety na kolejne lata finansowe, takie ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością każdego z Hoteli wyraźnie świadczy o wyodrębnieniu finansowym Działalność Hotelarskiej.

Zdaniem Podatnika, również ostatnia z w/w przesłanek jest spełniona, ponieważ w ramach aportu Działalności Hotelarskiej przeniesione zostaną na MP zarówno składniki materialne jak i niematerialne (infrastruktura techniczna, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, wierzytelności i zobowiązania), jak również zachowana ciągłość zatrudnienia, a w aspekcie organizacyjnym kontynuowanej przez MP Działalności Hotelarskiej nie nastąpią żadne istotne zmiany.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym stwierdza co następuje:

Definicję przedsiębiorstwa na potrzeby ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) - u.p.d.o.p. - zawiera art. 4a pkt 3. Jak stanowi ten przepis - ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie, oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z definicją zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r. Nr 16, poz. 93) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Natomiast art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. definiuje "zorganizowaną część przedsiębiorstwa" jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie tej masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Jak wynika z wniosku Spółki, Działalność Hotelarska posiada pewną odrębność w strukturze całego przedsiębiorstwa - organizacyjną oraz finansową. Świadczy o tym fakt, że można wyodrębnić grupę składników materialnych i niematerialnych związanych z Działalnością Hotelarską (hotele stanowią ogrodzony kompleks stanowiący wspólną infrastrukturę techniczną), działalność ta obejmuje realizację ściśle określonych przedsięwzięć gospodarczych (usługi hotelarskie), wreszcie istnieje grupa pracowników na czele z menedżerem przypisanych do konkretnych hoteli.

Jak podaje Podatnik we wniosku, możliwe jest przypisanie kosztów i przychodów Podatnika związanych z Działalnością Hotelarską - każdy z hoteli sporządza odrębne raporty finansowe dla celów zarządczych, które umożliwiają wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z każdym z hoteli.

W świetle stanu faktycznego przedstawionego we wniosku można zasadnie przypuszczać, że omawiany zespół składników majątkowych mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Świadczy o tym fakt, iż po dokonaniu transakcji MP będzie kontynuował Działalność Hotelarską wykorzystując do tego dotychczasowe "zasoby majątkowe i pracownicze".

W związku z powyższym, należy uznać, że omawiany zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony organizacyjnie i finansowo spełnia przesłanki do uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w świetle art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj