Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/415/art.14a-64/06/GK
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/415/art.14a-64/06/GK
Data
2006.09.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Europejski Fundusz Społeczny
pomoc bezzwrotna
wynagrodzenie za pracę
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenia wypłacane przez wnioskodawcę z tytułu umów zlecenia, o dzieło lub stosunku pracy osobom zaangażowanym przy realizacji projektu w części sfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z póżn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06 lipca 2006r. (wniosek uzupełniono: 22 sierpnia 2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Wnioskiem z dnia 06 lipca 2006 roku podatnik wystąpił o interpretację prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art.21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r Nr 14 poz.176 z późń. zmianami)-dochodów osiągniętych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy zawartej w ramach współpracy uczestnicząc w realizacji projektu , który uzyskał dofinansowanie przyznane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, , że w dniu 1 czerwca 2006r firma zawarła umowę z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej ( Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego ) o dofinansowanie Projektu „ Akademia” w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zawarta została umowa o współpracy przy realizacji tego projektu, podejmując się jednocześnie wykonania zadań określonych w zawartej umowie o współpracy.

Pytanie podatnika:

Czy wynagrodzenia wypłacane przez wnioskodawcę z tytułu umów zlecenia, o dzieło lub stosunku pracy osobom zaangażowanym przy realizacji projektu w części sfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

w wyrażonym stanowisku podatnik twierdzi , że dochody uzyskane w ramach umowy o współpracy przy realizacji powyższego projektu są zwolnione z podatku dochodowego.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.),opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody , z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52 i 52a w/w ustawy.Z treści art. 21 ust. 1 pkt 46 powołanej wyżej ustawy wynika, iż wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika , jeżeli :

1. pochodzą od rządów państw obcych , organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań , rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach , gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz2 podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym przepisie może być zastosowane w sytuacji , gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki, tj.:
1. środki finansowe pochodzą odm podmiotów wskazanych w analizowanym przepisie i zostały przekazane na podstawie , o której mowa w tym przepisie , oraz
2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy .Ze zwolnienia korzystają zatem dochody uzyskane przez osoby , które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy tj. podmiotem , który pierwszy otrzymał środki bezzwrotnej pomocy , również w przypadku , gdy otrzymał je za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków , a przedmiot tej umowy służy bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego.W tym przypadku może to być zarówno umowa o pracę jak i umowa cywilnoprawna ( umowa zlecenie, o dzieło) pod warunkiem , że osoby te realizują cel programu pomocowego.Natomiast dochody podatników, którym podatnik ( osoba fizyczna) bezpośrednio realizujący cel programu ( na przykład zleceniobiorca wykonujący umowę ,o której wyżej mowa , w tym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) zlecił wykonanie określonych czynności ( w ramach umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej ) , zostały wyłączone ze zwolnienia , stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując powyższe , wynagrodzenia osób wykonujących prace o charakterze merytorycznym –realizujących bezpośrednio cel programu – są zwolnione od opodatkowania , natomiast wynagrodzenia osób wykonujących prace o charakterze pomocniczym podlegają opodatkowaniu.Jak wynika ze stanu faktycznego osoby zatrudnione w ramach umów cywilnoprawnych oraz umów o współpracę z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą przy projekcie , wykonują prace o charakterze pomocniczym , do których zaliczyć należy czynności administracyjne np. obsługa biura lub obsługa księgowa, pracę trenerów i wykładowców oraz czynności np. funkcje zarządzające i nadzorcze, które aczkolwiek niezbędne przy realizacji programu to same w sobie nie stanowią realizacji celu tego programu.W związku z powyższym wynagrodzenia osób wykonujących prace o charakterze pomocniczym , o których mowa wyżej nie są objęte zwolnieniem przedmiotowym zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W świetle powyższego stanowisko zaprezentowane we wniosku nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj