Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-0026/2/06/AK
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-0026/2/06/AK
Data
2006.05.19



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
informacja
informacja dla podatnika
obowiązek podatkowy
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika budzi, jaki kurs należy przyjąć celem wypełnienia odpowiednich rubryk części D formularza IFT-2R.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: zasad przeliczenia kwoty dochodu uzyskanego przez nierezydenta dla potrzeb sporządzenia informacji IFT-2R

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Umowa spółki stanowi, że jej rok podatkowy rozpoczyna się 1 kwietnia a kończy 31 marca. W okresie tym Podatnik dokonuje płatności na rzecz podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kwoty przychodów określane są w walutach obcych.

Wątpliwości Podatnika budzi, jaki kurs należy przyjąć celem wypełnienia odpowiednich rubryk części D formularza IFT-2R.

Zdaniem Podatnika w części D formularza IFT-2R, należy wykazać przychody podmiotów zagranicznych przeliczone według kursów NBP z dnia dokonania wypłaty.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm) osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Kwoty pobranego podatku płatnicy, o których mowa w ust. 1, przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1 i 2 pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Płatnicy są obowiązani przesłać urzędowi skarbowemu deklarację o pobranym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru, a podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2, oraz urzędowi skarbowemu - informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku sporządzone według ustalonego wzoru (art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r.).

Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej IFT-2/IFT-2R opublikowana została, jako załącznik nr 16, do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20.12.2004r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. Nr 279, poz. 2761 z późn. zm.).

Zgodnie z obecnie obowiązującym formularzem płatnicy mają obowiązek wykazania w informacji IFT-2R należności wypłaconych zagranicznemu kontrahentowi, o których mowa w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. (tj.: opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, przychodów uzyskanych na terytorium RP przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, odsetek, należności licencyjnych, przychodów z działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, świadczeń o charakterze niematerialnym).

Jak wynika z art. 26 ust. 3d ustawy z dnia 15.02.1992r. oraz obowiązującego formularza płatnik ma obowiązek wykazania w informacji IFT-2R należności wypłaconych kontrahentowi zagranicznemu zarówno wówczas, gdy kwota wypłaconego dochodu podlegała opodatkowaniu w Polsce, jak również wówczas, gdy uzyskiwany przez zagranicznego podatnika dochód był w Polsce zwolniony z opodatkowania u źródła na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do wątpliwości Podatnika tut. Organ podatkowy zauważa, iż w informacji IFT-2R oraz w art. 26 ustawy z dnia 15.02.1992r. stanowiącym o obowiązkach płatnika zryczałtowanego podatku nie określono wprost sposobu przeliczania na złote kwoty dochodu (podlegającego i niepodlegającego opodatkowaniu) uzyskanego przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych niemającego siedziby lub zarządu na terytorium RP.

Stwierdzić jednak należy, iż wypłacana w walucie obcej nierezydentowi należność stanowi przychód tego nierezydenta wyrażony w walucie obcej. A zatem obowiązuje tu ogólna zasada przeliczania przychodów w walucie obcej, według kursu średniego NBP z dnia uzyskania przychodów, którym w tym przypadku będzie dzień wypłaty należności (art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r.).

Następnie od tak przeliczonej na złote kwoty przychodu nierezydenta polski płatnik obowiązany jest potrącić odpowiedni procent podatku, wynikający z ustawy i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W ten sposób na dzień wypłaty należności dokonanej w walucie obcej określona będzie w złotych kwota należnego podatku, którą należy przekazać do urzędu skarbowego w terminie do 7 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym dokonana została wypłata należności i pobór podatku.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż w części D formularza IFT-2R należy wykazać przychody podmiotów zagranicznych przeliczone według kursów średnich NBP z dnia dokonania wypłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj