Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/TP/44-1700/MZ/06
z 13 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/TP/44-1700/MZ/06
Data
2006.09.13



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
nieruchomość budowlana


Pytanie podatnika
Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości :1.powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług2.jaka obowiązuje stawka podatku od towarów i usług3.czy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionych materiałów budowlanych i kosztów robocizny ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005r.Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), w odpowiedzi na wniosek z dnia 30.06.2006r. uzupełniony dnia 24.07.2006r. w części dotyczącej obowiązku podatkowego prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych i kosztów robocizny oraz stawki podatku od towarów i usług na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) w zakresie sprzedaży lokali mieszkalnych w wybudowanym budynku mieszkalnym z przynależnym im gruntem.

postanawia

uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W dniu 27.06.2006r. nabył Pan wraz z małżonką działkę budowlaną , na której ma zamiar wybudować budynek mieszkalny-trzymieszkaniowy, podzielić nieruchomość gruntową na trzy części i sprzedać.

Pytanie podatnika :

Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości:1.powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług,2.jaka obowiązuje stawka podatku od towarów i usług ,3.przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionych materiałów budowlanych i kosztów robocizny?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Pana ocenie sprzedaż budynku mieszkalnego wraz z gruntem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jest to czynność jednorazowa .W związku z powyższym nie ma podstaw, aby odliczać podatek naliczony od dokonywanych zakupów materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Odnośnie ww. zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju .Stosownie do art. 2 pkt 6 cyt. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Z powyższego wynika, że dostawa ( sprzedaż ) zabudowanego gruntu podlega opodatkowaniu według stawki odpowiedniej dla budynku znajdującego się na tym gruncie.

Stan faktyczny zawarty we wniosku wskazuje, że wnioskodawca nabył działkę budowlaną w celu jej zabudowy i dalszej odsprzedaży co wyczerpuje definicję zawartą w przepisie art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osobowy fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast definicja działalności gospodarczej na potrzeby podatku od towarów i usług została zawarta w art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy o VAT i obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z uwagi na brzmienie wyżej wymienionych przepisów – zbycie trzech lokali mieszkalnych posadowionych na przedmiotowym gruncie, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nie tylko wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot będący podatnikiem podatku od towarów i usług, albowiem brzmienie przepisu art. 15 ustawy o VAT nie uzależnia uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług od formalnego statusu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, lecz status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Opodatkowanie tych czynności jest również niezależne od tego, czy podatnik formalnie rozszerzył przedmiot działalności o działalność developerską.

Rozpatrując okoliczności sprawy należy rozstrzygnąć , czy intencją wyżej określonej czynności, z którą łączą się skutki prawno-podatkowe będzie dokonywanie tych czynności wielokrotnie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży opisanej we wniosku działki wraz z wzniesionym budynkiem podzielonym na trzy odrębne lokale mieszkalne . A zatem każda nieruchomość wraz z gruntem będzie w posiadaniu odrębnego właściciela. Ponieważ dostawa poszczególnych części działek wraz z lokalem będzie miał niewątpliwie charakter powtarzalny, warunek częstotliwości zostanie tu wypełniony, wobec tego nie ma przesłanek do stwierdzenia, że będzie to czynność jednorazowa lub okazjonalna, tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.Definicje „obiektów budownictwa mieszkaniowego” i „pierwszego zasiedlenia” zostały zawarte w art. 2 ustawy o podatku VAT

obiekty budownictwa mieszkaniowego – budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – art. 2 pkt 12;

pierwsze zasiedlenie – wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu – art. 2 pkt 14.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca zamierza dokonać dostawy nowych lokali mieszkalnych wraz z gruntem, a zatem przedmiotowa dostawa nie będzie podlegała zwolnieniu na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10.

Podstawę opodatkowania przy sprzedaży gruntów zabudowanych określa art. 29 ust. 5 ww. ustawy o VAT, który stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli nie wyodrębnia się z podstawy opodatkowania wartości gruntu. Oznacza to, iż zastosowanie obniżonej stawki VAT będzie możliwe jedynie w przypadku, gdy z obniżonej stawki korzysta sprzedawany obiekt budowlany.

W myśl art. 146 ust. 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polski do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Reasumując, w przypadku sprzedaży działek gruntu, na których posadowiony jest budynek mieszkalny z wyodrębnionymi trzema lokalami, których dostawa opodatkowane jest stawką 7%, również grunt opodatkowany jest tą samą stawką.

Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług - podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych ( z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ).W związku z faktem, że czynności objęte Pana wnioskiem Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, że podlegające opodatkowaniu, przysługuje Panu prawo określone zapisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Jednocześnie Naczelnik tut. organu podatkowego informuje, że wniosek w pozostałej części został rozstrzygnięty odrębnym postanowieniem Nr 1442.DP-II/4110-211/MC/06 dnia 08.09.2006 roku.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj