Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/P/415-0061/05/AP
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/P/415-0061/05/AP
Data
2006.02.21



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
obowiązek płatnika
przychody ze stosunku pracy
świadczenia na rzecz pracowników
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępniania pracownikowi samochodu służbowego do używania w celach prywatnych oraz zwrócone koszty noclegu w hotelu w wysokości przekraczającej ustalone limity winny być wykazane wraz z wynagrodzeniem ze stosunku pracy, tj. w części E wiersz 1?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w sprawie informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka udostępnia pracownikom samochody służbowe do używania w celach prywatnych. Z tego tytułu Spółka ustala tym pracownikom wartość nieodpłatnego świadczenia. Od przychodu z ww. tytułu Spółka, jako płatnik, pobiera zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ponadto Spółka pracownikom odbywającym zagraniczne podróże służbowe zwraca koszty noclegów w hotelu w wysokości przekraczającej ustalone limity. Od kwoty przekroczonego limitu za nocleg Spółka nalicza podatek dochodowy od osób fizycznych.

Płatnik stoi na stanowisku, iż w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępniania pracownikowi samochodu służbowego do używania w celach prywatnych oraz zwrócone koszty noclegu w hotelu w wysokości przekraczającej ustalone limity winny być wykazane wraz z wynagrodzeniem ze stosunku pracy, tj. w części E wiersz 1.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, (...), jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (art. 9 ust. 2 zd. pierwsze ustawy).

Przychodami, zgodnie z art. 11 ustawy, są, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w danym roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Źródła przychodów wskazuje art. 10 ust. 1 ustawy, w tym w pkt 1 wymienia m.in. stosunek pracy. Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przychodem pracownika ze stosunku pracy będą świadczenia polegające na nieodpłatnym udostępnieniu samochodu służbowego do korzystania w celach prywatnych, których wartość należy ustalić zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy. W przypadku udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego dla celów prywatnych, za moment otrzymania tego nieodpłatnego świadczenia należy uznać dzień, w którym jego wartość pieniężna może być ustalona. Ustawodawca wyszczególnia nieodpłatne świadczenia jako przychody ze stosunku pracy obok wynagrodzeń, co oznacza, że świadczenia te zwiększają przychód pracownika ze stosunku pracy.

Przychodem ze stosunku pracy będzie także zwrot kosztów noclegów w hotelu potwierdzony rachunkami w czasie zagranicznej podróży służbowej pracownika dokonany przez Spółkę, w części przekraczającej kwotę limitu określonego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991; sprost. Dz.U. z 2003r. nr 199, poz. 1951).

Reasumując przychodem pracownika ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy będą:

  • nieodpłatne świadczenia w postaci udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego w celach prywatnych oraz
  • zwrócona pracownikowi kwota przekroczonego limitu za nocleg w hotelu.

Ww. przychody stanowią element wynagrodzenia, tj. winny być naliczone i dodane do dochodu pracownika.

Zatem prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż przychód z ww. tytułów winien być wykazany w części E wiersz 1 informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B, tj. wraz z wynagrodzeniem ze stosunku pracy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj