Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-110-2/06
z 13 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-110-2/06
Data
2006.10.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
spedycja międzynarodowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jakie stawki podatku VAT powinny być zastosowane w związku ze świadczeniem uslug spedycji międzynarodowej na następujących trasach;1) wyjazd z Rumunii przez Węgry, Słowację, do Polski;2) wyjazd ze Szwajcarii przez Niemcy do Polski;3) wyjazd z Polski przez Słowację, Węgry, Chorwację do Bośni i Hercegowiny.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.08.2006r. - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części zastosowania stawki 0% do usługi spedycji międzynarodowej na trasie - z Polski przez Słowację, Węgry, Chorwację do Bośni i Hercegowiny jest prawidłowe, natomiast w pozostałej części jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 17.08.2006r. złożonym w kancelarii tut. Urzędu w dniu 21.08.2006r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania stawki podatku VAT przy świadczeniu usług spedycji międzynarodowej.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Spółka zajmuje się spedycją międzynarodową na terenie Unii Europejskiej i poza Unią.
Pytanie podatnika.
Jakie stawki podatku VAT powinny być zastosowane przy następujących trasach;
1) wyjazd z Rumunii przez Węgry, Słowację, do Polski;
2) wyjazd ze Szwajcarii przez Niemcy do Polski;
3) wyjazd z Polski przez Słowację, Węgry, Chorwację do Bośni i Hercegowiny,
dla zleceń od polskiego kontrahenta.
Stanowisko podatnika.
Zdaniem Spółki należy stosować następujące stawki podatku VAT;
1) z Rumunii do granicy Unii Europejskiej - stawka np. od granicy UE przez Węgry i Słowację do miejsca odprawy celnej stawka 0%, od miejsca odprawy celnej do miejsca rozładunku w Polsce - stawka 22% ,
2) ze Szwajcarii do granicy Unii Europejskiej- stawka np. od granicy UE przez Niemcy do miejsca odprawy celnej stawka 0%, od miejsca odprawy celnej do miejsca rozładunku w Polsce - stawka 22% ,
3) z Polski do Bośni i Hercegowiny - stawka 0% .

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Spółki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.
Przez usługi transportu międzynarodowego w świetle art. 83 ust. 3 pkt 1 rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów;
. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

Usługami transportu międzynarodowego w myśl art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, są także - usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.
Przepis art. 2 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, że przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% konieczne jest posiadanie przez podatnika odpowiednich dokumentów. Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23 art. 83, w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora, na podstawie art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 powyższej ustawy są:
. list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2,
. w przypadku towarów importowanych, oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Zaliczenie przez ustawodawcę usług spedycji międzynarodowej do usług transportu międzynarodowego dla potrzeb stosowania stawki 0% na podstawie wyżej powołanego przepisu, nie powoduje, że zmienia się charakter tej usług, tzn. iż stają się one usługami transportowymi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zatem ustalając zasady opodatkowania podatkiem VAT tych usług nie należy odwoływać się do regulacji odnoszących się do usług transportowych.Dla określenia miejsca świadczenia w przypadku usługi spedycji międzynarodowej zastosowanie znajdzie ogólna reguła określona w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Na podstawie stanu faktycznego sprawy oraz przytoczonych przepisów prawa można stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku wykonywane usługi spedycyjne do transportu na odcinku;
. wyjazd z Rumunii przez Węgry, Słowację, do Polski;
. wyjazd ze Szwajcarii przez Niemcy do Polski;
. wyjazd z Polski przez Słowację , Węgry, Chorwację do Bośni i Hercegowiny, spełniają ustawową definicję usług transportu międzynarodowego.

W związku z powyższym Spółka będzie miała prawo do zastosowania stawki 0% do całej wartości usługi, pod warunkiem, iż przed sporządzeniem deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z jej tytułu posiada dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT.

W związku z powyższym zaprezentowane przez Spółkę stanowisko w części zastosowania stawki 0% do usługi spedycji międzynarodowej na trasie - z Polski przez Słowację, Węgry, Chorwację do Bośni i Hercegowiny jest prawidłowe, natomiast w pozostałej części jest nieprawidłowe.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia .

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj