Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421AV/443-487Dec/DL/06
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421AV/443-487Dec/DL/06
Data
2006.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
przedmiot opodatkowania
umowa o pracę


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane ze świadczenia usług firmie w której wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę podlegają od 1 czerwca 2005 roku opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Jak wynika z treści wniosku złożonego do tut. Organu podatkowego, świadczy Pan dodatkowe usługi firmie, w której jest Pan zatrudniony jako pracownik. Do 1 maja 2004r. był Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i dokumentował Pan wykonanie świadczonych usług fakturami VAT. Natomiast od 1 maja 2004r., z uwagi na brzmienie art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy z dn. 11.03.04r. o podatku od towarów i usług świadczone usługi zostały wyłączone z zakresu samodzielnie wykonywanej działalności. Z tą datą przestał Pan być podatnikiem podatku od towarów i usług i w związku z powyższym dokonał Pan wyrejestrowania. Jednakże z dniem 1 czerwca 2005r. w/w przepis został uchylony i dlatego pyta Pan czy nadal jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT i w jakim momencie jest zobowiązany zarejestrować się ponownie jako podatnik podatku od towarów i usług. Wg Pana oceny uzyskane przychody z tytułu świadczenia usług na podstawie zawartej przez Pana umowy z zakładem pracy są przychodami z samodzielnej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast podatnikiem podatku od towarów i usług stał się Pan z chwilą przekroczenia w 2005r. obrotu 43.800 zł.

Analizując przedstawione informacje zawarte w złożonym piśmie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza co następuje: W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej, stosownie do postanowień zawartych w art. 15 ust. 2 powyższej ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. To bardzo szerokie ujęcie działalności gospodarczej zostało jednak ograniczone przez ustawę. Obowiązujący do 31.05.2005r. art. 15 ust. 3 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług wyłączył z opodatkowania czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Natomiast od 1 czerwca 2005r. osoby fizyczne wykonujące czynności w ramach ww. umów i jednocześnie pozostający w stosunku pracy ze zleceniodawcą nie korzystają automatycznie z wyłączenia z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług, lecz muszą dokonać analizy zawartych umów pod kątem warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Wynika to z brzmienia art. 15 ust. 3 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, który precyzuje, że: "za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich".

Tut. organ podatkowy informuje, że podstawą rozpatrzenia wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest stan faktyczny zawarty w zapytaniu i własne stanowisko Strony, natomiast załączniki do wniosku nie podlegają badaniu. Dlatego udzielając odpowiedzi tut. organ podatkowy pominął kserokopię umowy zawartej ze zleceniodawcą załączoną do pisma wraz z załącznikami, natomiast oparł się tylko i wyłącznie na informacjach zawartych we wniosku.

Jak wynika z informacji zawartej w złożonym wniosku przychody osiągane przez Pana na podstawie zawartej umowy z pracodawcą nie są uznawane za przychody o których mowa w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy z dn.26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.). Według Pana opinii przychody te zostały wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3 wymienionej wyżej ustawy, czyli stanowią pozarolniczą działalność gospodarczą. Zatem przychody, o których mowa we wniosku, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług od 1 czerwca 2005r.

Odnośnie momentu kiedy powinien Pan zarejestrować się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług tut. Organ podatkowy wyjaśnia co następuje: Art. 113 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast art.113 ust. 2 powołanej ustawy dodatkowo precyzuje, iż "do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza sie odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatników do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji." Zgodnie zaś z art. 113 ust. 11 w/w ustawy podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Jak wynika z bazy komputerowej tut. Urzędu podatnikiem podatku od towarów i usług jest Pan od 21.12.1999r. Zatem, jeżeli w 2004 roku wartość uzyskanej przez Pana sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, nie przekroczyła równowartości 10.000 euro, tym samym od 1 czerwca 2005r. mógł Pan skorzystać z uregulowań zawartych w cytowanym przepisie ust. 11 art. 113 ustawy, tj. korzystać ze zwolnienia do czasu przekroczenia przywołanej wyżej kwoty, której równowartość w 2005 roku wynosiła 43.800zł. W takim przypadku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pana stanowisko zawarte we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj