Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD-415/28/06, PD-415/35/06, PD-415/30/06, PD-415/40/06
z 11 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/28/06, PD-415/35/06, PD-415/30/06, PD-415/40/06
Data
2006.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
delegacja służbowa
diety
podróż służbowa (delegacja)
podróż służbowa krajowa (delegacja krajowa)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
usługi transportowe
zakres działalności


Pytanie podatnika
Czy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług kierowcy przysługuje prawo zaliczania diet, ryczałtów, kosztów wyżywienia i noclegów w koszty uzyskania przychodu oraz czym należy powyższe wydatki udokumentować?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 19.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku pana własne stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe w zakresie zaliczania do kosztów działalności gospodarczej diet i ryczałtu za noclegi.

W dniu 19.06.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego pana wniosek o udzielenie w jego indywidualnej sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedmiocie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów diet lub kosztów wyżywienia, noclegów lub ryczałtu za noclegi. Przedstawiając stan faktyczny wskazał pan, że prowadzi działalność gospodarczą według symbolu PKD 7450.B - działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu i świadczy pan usługi kierowcy. Wniosek sprowadza się do udzielenia interpretacji, czy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług kierowcy przysługuje prawo zaliczania przedmiotowych wydatków w koszty uzyskania przychodu oraz czym należy powyższe wydatki udokumentować. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa pan, iż powyższe wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu biorąc pod uwagę, iż wykonując tego rodzaju usługi - przewożąc różne towary przebywa pan kilka, a nawet kilkanaście dni w miesiącu poza domem.

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie zawiera jednoznacznej definicji kosztów uzyskania przychodu. Podstawowe znaczenie w ich ustaleniu ma treść art. 22 i art. 23 ww. ustawy oraz utrwalone orzecznictwo podatkowe. Diety - przeznaczone na pokrycie kosztów wyżywienia i ryczałty za noclegi, na które powołuje się pan w treści wniosku bezpośrednio związane są z podróżami służbowymi. Problematykę zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą reguluje art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę treść powyższego przepisu, nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wartości diet z tytułu podróży służbowych tych osób - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Odnośnie zagranicznych podróży służbowych odrębnymi przepisami są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991). Podróże służbowe odbywane na obszarze kraju uregulowane zostały natomiast rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990). Zgodnie więc z powyższym zapisem osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo zaliczania w koszty działalności gospodarczej wydatków na wyżywienie w wysokości nieprzekraczającej wysokości diet, które przysługują pracownikom pod warunkiem odbycia podróży służbowej.

Wymienione powyżej rozporządzenia nie zawierają jednak definicji podróży służbowej. Definicja ta zawarta została w art. 775 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), zgodnie z którym pojęcie podróży służbowej sprecyzowane zostało jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. W przypadku więc osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług kierowcy brak jest podstaw do przyjęcia, iż usługi te wiążą się w jakikolwiek sposób z odbywaniem podróży służbowej. Wykazany przez pana rodzaj świadczonych usług polega bowiem ze swej istoty na przemieszczaniu się określonym pojazdem po dowolnym obszarze, co oznacza w praktyce iż nie ma stałego miejsca wykonywania działalności. A zatem usługi kierowcy polegające na ciągłych wyjazdach, stanowiące podstawowy przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej nie mogą być w świetle powyższego traktowane jako podróże służbowe w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli zaś chodzi o ryczałt za nocleg to zgodnie z treścią zacytowanych powyżej rozporządzeń jest to należność przysługująca pracownikom w związku z odbytą podróżą służbową, a pan prowadząc działalność gospodarczą ma prawo zaliczać z zastrzeżeniem art. 23 ww. ustawy w koszty działalności faktycznie poniesione i prawidłowo udokumentowane wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Tym samym nie do zaakceptowania jest stanowisko pana wyrażone we wniosku w przedmiocie zasadności zaliczania w koszty działalności diet i ryczałtu za noclegi, gdyż nie ma ono oparcia zarówno w obowiązujących przepisach podatkowych, jak również utrwalonym orzecznictwem podatkowym.

Równocześnie informuje się, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Generalnie należy przyjąć więc, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których bezpośrednim celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Biorąc więc pod uwagę charakter świadczonych przez pana usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki faktycznie ponoszone w związku z noclegami na trasie, udokumentowane stosownymi dowodami księgowymi o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) wypełniają powyższe dyspozycje i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj